Výstava- Letecko-modelářský klub Kamenné Žehrovice

Náš klub se formoval z modelářů pocházejících z Kamenných Žehrovic a jejich okolí.  Zakladatelem klubu byl pan Radoslav Čížek, který již v době války, kdy spolkaření a klubová činnost byla zakázána, uvažoval o jeho vzniku. To se povedlo až po skončení druhé světové války.

Prvním a dlouholetým předsedou organizace byl Radoslav Čížek, ústřední postava klubu po mnoho desítek let. Vzpomeňme také alespoň na některé další z prvních členů našeho klubu:

Jméno Příjmení Obec
Radoslav Čížek Kamenné Žehrovice
Rudolf Veselý Kamenné Žehrovice
Antonín Voráček Kamenné Žehrovice
Zdeněk Tvrdek Kamenné Žehrovice
Vladimír Horák Kamenné Žehrovice
František Vršek Kamenné Žehrovice
Antonín Schubert Kamenné Žehrovice
Stanislav Machulka Kamenné Žehrovice
Josef Vlach Stochov
František Kratina Stochov
František Dvořák Stochov
Miroslav Peterka Stochov
Jan Cimbura Lány
Jaroslav Kožený Kladno
Zdeněk Hamouz Kladno
Miroslav Čermák Kladno
Arnošt Ungerman Kladno
Josef Harapát Kladno
Richard Metz Kladno
Zbyněk Pech Kladno
Emil Brauner Kladno
Milan Sekerka Kladno
Miloslav Hořava Kladno
František Švarc Kladno
Josef Termer Kladno
Zdeněk Heran Kladno
Emil Heran Kladno
Josef Průša Kladno
Karel  Rys Kladno
Zdeněk Landa Kladno
Zdeněk Wolf Kladno
Jiří Fruhauf Kladno
Václav Stehlík Kladno
Václav Vyšín Kladno
Karel Klíma Kladno
Luděk Kubeš Kladno
Václav Stehlík Kladno

Díky Radoslavu Čížkovi a jeho konstruktérským schopnostem mohli členové stavět modely výborných vlastností a dosahovat skvělých výkonů jak na domácích soutěžích, tak na mezinárodních akcích.  Z té doby pocházejí úspěchy československé reprezentace druhé poloviny padesátých let v kategoriích Wakefield (gumou poháněné modely). Sám Radoslav Čížek získal velmi cenná umístění a František Dvořák tuto dekádu zakončil titulem mistra světa.

Radoslav Čížek asistuje Františkovi Dvořákovi při přípravě na poslední let na MS v roce 1959.

Modely se znakem klubu a značkou KŽ byly a od té chvíle jsou známy po celém světě.

Konec let šedesátých a sedmdesátá léta jsou pak ve znamení radiem řízených modelů, kdy konstrukce Radoslava Čížka dosahovaly velmi dobrých výsledků na všech kolbištích v republice. Svědčí o tom i fakt, že sám Radoslav Čížek v roce 1966 ustanovil několik národních rekordů, například v délce letu jednokanálových větroňů. Vladimír Horák byl mistrem republiky v kategorii RC-V1 s modelem Radoslava Čížka Admirál 71.

Vladimír Horák s modelem Admirál 71.

V osmdesátých letech úspěchy klubu pokračovaly, naši členové opět získali několik titulů mistrů republiky, za které vzpomeňme Libora Dvořáka. V tomto případě jablko nespadlo daleko od stromu, nadaným modelářem byl i jeho otec František.

Libor Dvořák a Jan Stříteský s modely kategorie RC-V2

Klub byl do roku 1990 základní organizací SVAZARMu (Svaz pro spolupráci s armádou), jehož součástí byly technické sporty, aerokluby a další typy organizací. Koncem téhož roku se Klub transformoval do organizace Sdružení technických sportů a činností. V tomto roce nám též bylo přiděleno číslo klubu 205, které užíváme do dnešních dnů.

Poslední transformace klubu proběhla v roce 2016, kdy se Klub stal pobočným spolkem Svazu modelářů České republiky.

V novém tisíciletí se snažíme navázat na naší úspěšnou historii, máme opět mistra republiky, tentokrát v kategorii házedel. Zdeněk Slavík starší zabojoval ve velké konkurenci a získal v roce 2017 titul mistra republiky.  Vladimír Kostečka, Roman Fousek a žák Jan Hruška jsou mistry Evropy v historických kategoriích. Taktéž v domácích historických mistrovských soutěžích máme veliké úspěchy. Například žačka Marie Bačinová porazila zbytek republiky v historických větroních kategorie ARC-A2. Daří se nám i v kategoriích halových modelů F1N, kde žák Jiří Hloušek získal první místo v kategorii mladších žáků na Mistrovství České republiky 2019 v Děčíně.

Věříme, že bohatá historie klubu bude pokračovat i nadále. Věříme, že náš klub bude i nadále pracovat s mládeží a vychovávat nové úspěšné modeláře, což zůstává jedním z našich hlavních poslání.