Letecko-modelářský klub
Kamenné Žehrovice

Náš klub se transformoval v padesátých letech z modelářů, kteří byli združeni při Aeroklubu Kladno.  V padesátých letech byl klub jmenován jako Aeroklub SONP a dolů Kladno. Šlo především o modeláře z obce Kamenné Žehrovice a okolí. Prvním předsedou organizace byl Radoslav Čížek, rodák z Kamenných Žehrovic a ústřední postava klubu po mnoho desítek let. Klub byl do roku 1990 základní organizací SVAZARMu (Svaz pro spolupráci s armádou), jehož součástí byly technické sporty, aerokluby a další typy organizací.

Vzpomeňme první členy našeho klubu

JménoPříjmeníObec
LuděkKubešKladno
KarelKlímaKladno
VáclavStehlíkKladno

Díky Radoslavu Čížkovi a jeho konstruktérským schopnostem, mohli členové stavět modely výborných vlastností a dosahovat skvělých výkonů jak na domácích soutěžích, tak na mezinárodních akcích.  Výsledkem jsou pak úspěchy Československé reprezentace v druhé polovině padesátých let v kategoriích Wakefield (gumou poháněné modely), kdy sám Radoslav Čížek získal velmi cenná umístění, a především František Dvořák, který tuto dekádu zakončil titulem mistra světa. Modely se znakem klubu a značkou KŽ byly, a jsou od té chvíle známy po celém světě.

Šedesátá a sedmdesátá léta jsou pak ve znamení radiem řízených modelů, kdy konstrukce Radoslava Čížka dosahovaly velmi dobrých výsledků na všech kolbištích v republice. Svědčí o tom i fakt, že Radoslav Čížek v roce 1966 a později i další modeláři ustanovili několik národních rekordů, například v délce letu jednokanálových větroňů. Čížkův větroň Admirál byl velice oblíben a byl stavěn v několika modifikacích. Pokračovaly úspěchy našich modelářů, a to tituly mistrů republiky Vladimíra Horáka či Vladimíra Kostečky.

Klub se na konci roku 1989 transformoval do organizace Sdružení technických sportů a činností. V tomto roce nám bylo přiděleno číslo klubu 205, které užíváme do dnešních dnů.

V osmdesátých a devadesátých letech jsme pokračovali v našich úspěších, kdy členové opět získali několik titulů mistrů republiky. Vzpomeňme na Libora Dvořáka, kde jablko nespadlo daleko od stromu, protože šlo o velmi nadaného modeláře stejně jako jeho otec František.

Poslední transformace klubu proběhla v roce 2016, kdy jsme se stali pobočným spolkem Svazu modelářů České Republiky.

V novém tisíciletí se snažíme navázat na naší úspěšnou historii, máme opět mistra republiky tentokrát v kategorii házedel, kde Zdeněk Slavík starší zabojoval a ve velké konkurenci a získal v roce 2017 titul mistra republiky.  Vladimír Kostečka, Roman Fousek a žák Jan Hruška jsou mistři Evropy v historických kategoriích. Taktéž v domácích historických mistrovských soutěžích máme veliké úspěchy. Například žačka Marie Bačinová porazila zbytek republiky v historických větroních kategorie ARC-A2. Daří se nám v kategoriích halových modelů F1N, kde žák Jiří Hloušek získal první místo v kategorii mladších žáků na Mistrovství České republiky 2019 v Děčíně.

Věříme, že bohatá historie klubu bude pokračovat i nadále. Věříme, že náš klub bude i nadále pracovat s mládeží a vychovávat nové úspěšné modeláře, což je naše jedno z hlavních poslání.