Výstava – Memoriál

Radoslav Čížek byl hybnou silou klubu SAM95 Bohemia. Člověk, který určoval směr běhu klubu. Byl přítomen u všech důležitých rozhodnutí. Po jeho úmrtí se klub musel rozhodnout, jak naloží se svou budoucností i se svou historií.

Protože šlo o historicky nejvýznamnějšího člena klubu, je dobré vzpomínat tím, že si zalétáme, zasoutěžíme a nejlépe s modely, které sám Radoslav zkonstruoval. Tak vznikl Memoriál Radoslava Čížka. Iniciátorem myšlenky byl tehdejší člen, Vladimír Kostečka. První soutěž byla již v roce 2005 a do dnešní doby se odlétalo 16. ročníků.

Soutěž má jednu hlavní kategorii a několik vedlejších. Hlavní kategorií jsou tzv. „Velké větroně“. Jde o modely stavěné dle regulí FAI, které platily u nás (v ČSR) až do roku 1955. Vítěz závodu získává putovní pohár, který je mu na jeden rok propůjčen.

Soutěž byla v prvních ročnících hojně obsazována i zahraničními modeláři. Pomalu se rozrůstal počet kategorií. Bohužel v posledních ročnících byla účast slabší, mnoho kategorií, především ty motorové, nebyly obsazovány tak jako dříve.

Vedení klubu již při 15. ročníku změnilo vizuální stránku soutěže. Vytvořilo stálé logo soutěže, připravilo nové diplomy a změnilo místo konání.

Letos při 16. ročníku došlo ke snížení počtu kategorií. Soutěž jsme omezili jen na kategorie větroňů. Počet přihlášených modelářů nás mile překvapil. Bohužel jsme museli posouvat termín z důvodu špatného počasí, což se odrazilo na finálním počtu zúčastněných. Přesto věříme, že nový formát zvýší zájem o tuto soutěž, budeme pokračovat i v dalších ročnících a udržovat tuto dlouholetou tradici.