Fred Militky

Na tomto snímku je technik a konstruktér firmy Graupner (z NSR) Fred Militky, přítel Radoslava Čížka.  Pan Militky drží v ruce Čížkovu konstrukci, RC model Admirál. Fred se narodil v roce 1921 a zemřel předčasně v roce 1976. Stejně jako Radoslavu Čížkovi, i jemu by letos bylo 100 let.

Tento charismatický muž hovořil plynně česky. Pocházel z Jablonce nad Nisou a jeho matka byla Češka. Z republiky uprchl v roce 1948. Je konstruktérem známých modelů Amigo.

Jeho největší vášní byl elektropohon, který vyvíjel a propagoval. Byl jedním z prvních, kdo počátkem šedesátých let úspěšně zabudoval do létajícího modelu elektromotor s baterkami. Počátkem sedmdesátých let společnost Graupner začala prodávat stavebnici Hi-Fly osazenou elektromotory.

Fred společně s kamarádem Heinrichem Brditschkou navrhli a vyrobili i letadlo poháněné elektromotorem.

Je třeba poznamenat, že, na rozdíl od některých průkopnických ultralehkých konstrukcí, byl experimentální demonstrační letoun MB-E1 variantou plně certifikovaného draku HB-3, pouze s drobnými úpravami pro přepravu baterií a elektromotoru.  Letoun úspěšně absolvoval naplánované lety. 21. říjen 1973 byl zapsán do Guinesovy knihy rekordů, jako den prvního letu stroje s elektrickým pohonem, který unesl člověka.