Něco navíc – Obří model

V časopise Letecký modelář číslo 6 z roku 1956 byla uveřejněna reportáž z Velké ceny Prahy. Tento závod upoutaných modelů se konal 15. dubna téhož roku. Zápolení různých modelů se zúčastnili i naši modeláři z KŽ. Vrcholem přehlídky bylo uvedení obřího upoutaného modelu. Byl to Trenér Z 26 v měřítku 1:2.

Upoutaný model této velikosti je určitě pro diváky velmi atraktivní. Motor modelu nebyl nijak malý, musel mít dostatečný výkon, aby s takovou „bednou“ pohnul. Jednalo se o motor z Maneta – což byl motocykl. Ovšem redakce časopisu k tomuto modelu považovala za potřebné napsala filipiku na téma bezpečnosti, účelnosti a ceny.

Během předvedení modelu byl do modelu posazen malý chlapec. Tak dvouletý klouček. Tomu se to samozřejmě líbilo, ale jen do doby, než mu řekli, že ho svezou. Nebojte se, šlo o legraci. Jenže pro chlapečka to byla asi šílená představa, a tak se rozplakal. Důvodem mohlo být třeba i to, že už v modelu seděl dlouho a nemohl ven, tatínek nebyl v bezpečném dosahu, či peristaltika si vyžadovala vyprázdnění. Díky Vladimíru Horákovi máme v našem archivu fotografie modelu s kloučkem v kabině – na jedné ještě s veselým, a na druhé již v slzách.