Admirál 3

KonstruktérRadoslav ČížekRozpětí2380 mm
Rok vzniku1975Plocha56,53 dm2
Rok Publikace1982Váha1240 g

Dalším pokračováním úspěšných konstrukcí Radoslava Čížka, byla třetí verze Admirálů, tedy Admirál 3. Model byl navržen již v roce 1975, ale Radoslav neustále optimalizoval křídlo. V průběhu let vzniklo hned několik verzí dvoukanálového Admirálu s různými profily a hloubkou křídla. Také s různými trupy. Modely stavěli členové LMK KŽ postupně, jak přecházeli z kategorie RC-V1 do kategorie RC-V2. Můžeme vzpomenout kromě autora samotného viz snímky uvedené níže, také Vladimíra Horáka, Václava Janouše nebo Jirku Baleje. Admirála v jakési, blíže neurčené verzi létal Vláďa Pergler z Prahy. Na snímku k plánku uvedený v Modeláři číslo 4 z roku 1982 je Honza Stříteský jako „pozdní“ junior.

Ta bunda Honzy Stříťáka byla červenomodrá a hodila se k modelu, který byl červený s bílými nápisy.

Radoslav Čížek měl křídla Admirála 3 v několika provedení, jak postupně optimalizoval návrh. Vláďa Horák měl křídla dvoje, jedny s profilem pro bezvětří a druhá křídla rychlá s větší hloubkou, se kterými se zúčastnil i soutěží F3B. Dochovalo se několik plánů různých částí Admirála v různých verzích. Bohužel samostatný stavební plán nikdy oficiálně nevyšel a tak není tzv. „finální“ verze modelu.

Na snímku je opět Honza Stříteský, tentokráte originální snímek z jeho archívu. Fotku udělal Radoslav Čížek, používal svou Flexaretu a dělal kvalitní snímky. Leta praxe se nezapře.

Radoslav v článku uvádí, že existoval Admirál 4, který již měl modernější uchycení křídel pomocí planžet procházející trupem, tedy ne jako tento model, kde se používala vázací guma. Pamětníci ale tento model nepamatují a tak nevíme, zda náhodou nevznikl pouze plán trupu a tento byl pak někomu darován, jak už to tak Radoslav dělal. Musíme říci, že při každém překreslení kteréhokoliv modelu Radoslav něco na modelu vylepšil. Takže kopie neodpovídala původní předloze.

Obrázek z Modeláře číslo 6 z roku 1976, kde je zobrazen Radoslav Čížek s modelem Admirál, který má již křížová kormidla a je řízen již proporcionální soupravou Varioprop. Plánek trupu 1:1 se zachoval a je v archívu Jana Kypty, který jej dostal darem od autora.

Podle jeho slov dokonce prý vznikl Admirál 5, který měl rovná křídla a rozpětí 3 metry. Ale možná je to tento větroň uvedený v Modeláři číslo 8 z roku 1974. Vypadá nádherně a má na svou dobu neobvyklou průhlednou kabinu. Je škoda, že se z tohoto modelu nedochoval plán. Určitě přidáním křidélek by model začal létat lépe než v tomto provedení bez nich. Ale to by se nemohl psát rok 1974.