Admirál 71

Konstruktér Radoslav Čížek Rozpětí2320 mm
Rok vzniku1970Plocha51,6 dm2
Rok Publikace1971Váha975 g

Radoslav Čížek v roce 1970 navrhl nový výkonný RC větroň pro kategorie jedno-povelových větroňů RCV1.

Tady ještě musím upozornit, že model má o něco delší vývoj než jen nějké období v rámci jednoho roku. Vývoj modelu začal již v roce 1970 a k verzi, která byla v roce 1971 prezentována se Radoslav Čížek dostal později.

Jednotlivé verze, které jsme byli schopni zachytit jsou pak uvedeny v samostatném článku. Jeho odkaz uvádíme níže v textu. Ale nejprve se budeme věnovat publikovaným informacím.

Tento větroň neunikl pozornosti a tak se první fotografie objevila v časopise Modelář číslo 8 v roce 1971. Na fotografii byl Vladimír Horák.

Model byl v rukou Vladimíra Horáka úspěšný a Vláďa s ním dosáhl titulu Mistra republiky. Trup jeho modelu byl upraven tak, aby se do něj vešla souprava, kterou v té době Vláďa používal. Tudíž jeho model neodpovídá výkresu, který připravil Radoslav Čížek pro publikaci. Třípohledový plánek modelu společně s článkem, vyšel pak v Modeláři číslo 11 v roce 1971.

V Informačních listech v čísle 21 z roku 1995 Radoslav Čížek uveřejnil několik profilů včetně jejich souřadnic. Mezi nimi byl i profil, který sám navrhl a použil pro model Admirál 71. Je to ten první RC-3765-105.

Jak jsem již zmiňoval na začátku, model měl několik verzí a ani ta publikovaná veze nebyla ta verze, se kterou Vláďa Horák opravdu létal. Vše si můžete přečíst v níže uvedeném článku. Naleznete zde fotografie i plány různých verzí, které je možné stáhnout a použít pro stavbu.

Ještě archivní fotky, které máme