Model A2

KonstruktérFrantišek KratinaRozpětí—-
Rok vzniku1952Plocha—-
Rok Publikace1953Váha—-

František Kratina navrhl svou A2 pravděpodobně v roce 1952. S tímto strojem Létal v roce 1953 v Zakopaném na mezinárodní soutěži. Je možné, že v tomto období byl model nejvýkonější A-dvojkou. Plán nebyl nikdy publikován. Zachovaly se pouze fotografie, které zde uvádíme. I když dokumentace neexistuje, je důležité zachovat o něm zmíňku, protože se s ním František Kratina zúčastnil mezinárodních závodů. Model je bezejmenný, my jsme jej pouze označili kategorií, do které spadal, tedy „A2“.

Na níže uvedené fotografii drží František Kratina model s kabinkou. Křídlo modelu má menší hloubku a eliptické konce křídel. Rozpětí modelu tak mohlo být větší. Fotografie z Leteckého Modeláře číslo 4 z roku 1953 .

Radoslav Čížek s modelem A2 v Zakopaném, který koresponduje s výše uvedenou fotografií. Pravděpodobně se jedná o Kratinovu A2. Fotografie z archivu Jana Cimbury.

František Dvořák drží tuto A2 v ruce na závodech v Zakopaném.

Fotografie z archivu Františka Kratiny . Na níže uvedeném snímku drží model -Františka Kratiny důstojník ČSLA. Model má upravenou výškovku a směrovku. Jedná se asi o další modifikaci.

František Kratina se svou A2 v době vojenské služby.

Manželé Kratinovi na závodech s modifikací modelu A2, kde je směrovka nahoře.

Fotografie z archivu Františka Kratiny – jeho A2 společně s Neptunem.

Fotografie z archivu Františka Kratiny – A2 společně s Neptunem a Sokolem.