Reprezentační A2

KonstruktérReprezentační A2Rozpětí
Rok vzniku1954Plocha
Rok Publikace1954Váha

V roce 1954 se členové klubu zúčastnili výběrové soutěže pro reprezentaci. Z této soutěže se nám dochovaly některé fotografie. V té době vznikl model Saturn, A2 kterou nakreslil Radoslav Čížek. Ale výběrové soutěže v roce 1954 se zúčastnil Radoslav Čížek a Josef Harapát s jiným modelem. Tento model měl eliptická křídla a štíhlejší trup. Josef Harapát se pak se stejným modelem účastnil Mistrovství světa v roce 1955. Dokumentace k modelu se nedochovala, máme k dispozici pouze fotografie.

Fotografie uvedená v Aeromodelleru – Radoslav Čížek jako pomocník, před vypuštěním modelu Josefa Harapáta na Mistrovství světa v roce 1955. Všimněte si, že křídla na modelu nejsou vázány gumou, ale jako spojky křídla a trupu jsou použity dráty.

Širší nominace pro reprezentaci. Na snímcích je vyfocen Radoslav Čížek a Josef Harapát s modelem, který má štíhlý trup a eliptické zakončení křídla. Horní směrovka je také eliptická. Jsme si jistí, že se nejedná o Saturna ale jinou konstrukci. Předpokládáme, že model byl natolik výkonný, že jej do svého portfolia zařadil i R. Čížek.

Fotografie modelu pak byly publikovány v LM 4 1955. Dole na snímku, Josef Harapát a R. Čížek nedrží Saturna, ale právě tuto A2. S největší pravděpodobností nikdo z modelářů nemá Čížkovu konstrukci. Předpokládáme, že Emil Brauner létal se svou konstrukcí a Zbyněk Pech drží svou A2 55, která měla mnohem štíhlejší křídlo než tehdejší Čížkovy konstrukce.

Tento obrázek je z titulní strany Leteckého modeláře číslo 3 z roku 1955 je z výběrové soutěže, kde R. Čížek a J. Harapát létali právě s tímto modelem.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-101.png.

Ještě jeden snímek, tentokráte z Leteckého Modeláře číslo 3 z roku 1959. Jedná se s největší pravděpodobností o stejný model. Foto pochází ze soutěže z roku 1958.