Sýkorka / Sýkora

KonstruktérVladimír HorákStavební rozpětíSýkora 370 mm
Sýkorka 345 mm
Rok vzniku1979Plocha—-
Rok Publikace1986VáhaSýkora 15 g
Sýkorka 13g

Vladimír Horák, pro nás, kdo jsme tehdy byli v jeho kroužku, nakreslil malý ale výkonný model házedla. Model se dá postavit díky subtilní konstrukci jako velmi lehký, asi 13 gramů (na plánu je uvedeno 15g). Model jsme stavěli někdy kolem roku 1979. Pro mě byl již poněkud malý, již jsem házel s většími modely, ale pro mladší žáčky to byl povětšinou první nebo druhý model, který v kroužku postavili. Osobně bych tento model nazval „rodinným stříbrem“. Vláďa se dohodl s Radoslavem Čížkem na publikaci v časopisu modelář. Společně s Radoslavem připravili texty a plánek. Jenže zde Radoslav, jak bylo jeho zvykem, plánek „vylepšil“ a změnil konstrukci ucha. Zde tedy uvádíme zveřejněný plánek v Modeláři číslo 1 v roce 1986.

Model postavený Petrem Bačinou, bratrem našeho pokladníka a člena vedení klubu Pavla Bačiny.

Zde uvádíme originál plán, je to plánek z roku 1979, tak jak jej Vláďa Horák nakreslil, respektive množil pro nás. Po letech, kdy veškeré plánky skončili v propadlišti dějin v průbehu let devadesátých, tento plán posloužil k obnovení stavby modelu v našich kroužcích.

Plán ke stažení

Zde je vyfocen model, se kterým létal Jiří Hloušek junior na našich soutěžích. Je postaven dle originálního plánku.

Jeden z nejmladších členů kroužku v Kladně v roce 2020, Jirka Kratina s modelem Sýkora na soutěži Žehrovské házedlo 9. ročník čtvrté kolo.