Terej 2

KonstruktérRadoslav ČížekRozpětí2000 mm
Rok vzniku1982Plocha40,40 dm2
Rok Publikace1983Váha1385 g

Radoslav Čížek navrhl v roce 1983 dvoumetrový model pro tehdy se rodící kategorii dvoumetrovek. Model byl podobné koncepce jako Admirál, jenom křídla se již nepřivazovala gumou ale spojky křídel procházely trupem (analogie s nikdy nepostaveným Admirálem 4). Protože v kategorii se měly létat průlety 100 metrovou bází, byly v křídlech prostory pro trubky se zátěží, případně trubky pro zvýšení pevnosti křídla. Model postavil Vladimír Horák. Osobně si pamatuji, jak Vláďa Horák stavěl model v poměrně velkém spěchu, aby se dal vyfotit do časopisu.

Kategorie dvoumetrovek se ale neujala, a tak se model nijak nerozšířil. Nejsem si jistý, zda tento model kromě Vládi Horáka vůbec někdo postavil. Bohužel model je neznámo kde a nemohu tudíž předložit další fotografie.

Ještě k názvu Terej 2. Vždy jsem chápal tu dvojku jako 2 metry, ale Radoslav v článku píše, že kdysi létal s jednokanálem Terej a tento vydobyl mnoho vítezství. Bohužel jsme v našem archivu nenašli jediný model tohoto jména a v časopisech také není o něm zmíňka. Pokud by někdo věděl, co to bylo za model, rádi informaci zveřejníme.

V dnešní době se u nás v ČR rozvíjí kategorie RES, což jsou dvoumetrové modely. Váha tohoto modelu ve srovnání o 40 let mladší RES nám napoví, že model byl na svou velikost těžký. Ale to je již jiný příběh.