Blatenská Olympiáda

Když se podíváte na název článku, tak se asi ptáte, co je to za podivný podnik? Co bych k tomu mohl obecně říci. Akce, kterou pořádá náš spřátelený klub AMC Blatná. Je to setkání modelářů blatenského klubu s možností si krásně zalétat, pohovořit, setkat se s modeláři a hlavně nezávodit. Akce se konala v termínu 21.6-23.6.2024. Kamil Vydra a já jsme přijali pozvání na setkání s kluky z Blatné. Mohu vám říci, bylo to perfektní.

Začnu letištěm. Kluci z Blatné mají  od soukromníka v pronájmu louku přiměřeného tvaru, orientace a velikosti. Samozřejmě, když máte takové letišťátko, není to zadarmo. Kluci si zde odpracovali své, například takovou loučku vyrovnat, aby byla rovná obnáší nějaké ty hodiny práce, 8 tatrovek hlíny a válcovačku. Ale výsledek je skvost.

Sekání trávy je pro člověka určitý budhismus. Jedete tam a pak zase sem a stále dokola. Za několik hodin pak máte skvělý trávník pro starty modelů. Takže na takové letiště se pak těšíte. Roman Pojer si to na sekačce poctivě odseděl.

Kluci v sobotu nejen poletovali, ale stavěli gumáčka Cloud Tramp, kterého pak zalétali a posílali do vzduchu dle toho, kdo co vydržel. Současně proháněli i další modely, které měly uloženy ve stanech, autech a v obrovské dodávce.

Kamil vyrazil s rodinou na akci již v pátek. S sebou vzal kromě Míši a Maxe také několik letadel. Kromě pokusného F3E měl s sebou Rookiho, Airtrucka a samokřídlo Sup ve švédských národních barvách, které zde hodlal „pohonit“ po obloze. Vše fungovalo, tak jak má až do neděle. V neděli letěl se samokřídlem příliš rychle. Následoval flutter a neřiditelné samokřídlo skončilo v obilí i se švédskými barvami.

My s Jirkou juniorem jsme dojeli na akci až v neděli. Rozhodovali jsme se dle síly větru. Chtěli jsme zalétat našeho loňského Čápa a současně  využít příležitosti se setkat s Petrem Loulou, Standou Stemberou, Romanem Pojerem či Samem Andrlíkem a dalšími. Vzali jsme tedy kromě jmenovaného Čápa také Turbo Timbera. Takže jsme střídali modely. Jirka si za let s Čápem vysloužil dokonce potlesk, a to když si kroužil v deseti metrech nad hlavou.

Ostatně, potlesk všech zúčastněných zazníval vždy po krásné produkci. Například po vystoupení vrtulníku Eurocopter. Model na fotkách vypadá opravdu hodně reálně. Ostatně pilot se snažil, aby let vypadal jako u toho dospělého.

Pavel Fořt polétal se svým PB-2, který postavil a provozuje se 4 taktním motorem.

Standa Stembera poletoval s jedním hodně rychlým bubliňákem (pylony byly tentokráte zapovězeny všem modelářům (až na Kamila)). A také předvedl několik letů s historikem Flamingo z roku 1937.

Modelů byl dostatek, a tak se ve vzduchu neustále něco vyskytovalo. Například náš Turbo Timber. I když fotky nejsou nic moc. Byl rychlejší než já s mobilem.

Ke druhé hodině se začala akce chýlit ke konci. Dojedli jsme co zbývalo, doklábosili a začali se loučit. Kluci z Blatné museli ještě sklidit všechny ty stany, co k akci použili, obří gril snad na celou krávu či mamuta, bazén pro koupání atd…

Pánové z Blatné – moc děkujeme za pozvání. Nádherná akce, výborně jsme si zalétali. I nesoutěžní setkání jsou skvělá. Speciální poděkování Petrovi Loulovi, náčeníkovi klubu AMC Blatná.

Jirka Hloušek

Foto: Kamil Vydra, Petr Loula, Jirka Hloušek

Odkaz na galerii Petra Louly – podívejte se i na obrovské kroupy, které byly v pátek

https://eu.zonerama.com/petman/Album/11654046?secret=3GI7WxgO48s70pb73ucohsCa1

rajská galerie Jirky Hlouška

https://www.rajce.idnes.cz/jhmodel/album/blatenska-olympiada-21-6-23-6-2024