Červencový úvodník

Měsíc červen utekl jako voda. Myslím si, že máme spoustu zážitků, některé silnější, které si budeme pamatovat, také hodně příjemných i méně příjemných.

Moc soutěží nebylo, ale na druhou stranu Pavel Bačina s Radkem byli na jedné soutěži RESek, mnozí z nás jsme byli na Memoriálu Radoslava Čížka na Rané, a to většinou jako závodníci a někteří z nás i jako pořadatelé a také jako diváci. Já s Jirkou jsem byl v Plzni na F1N dvou soutěži. Krom toho se scházíme na Dobré a létáme jen tak pro zábavu, nebo trénujeme na nějakou kategorii. Počasí radiákům přeje a letiště Velká Dobrá je posekané.

Máme v klubu i nová letadla, která se postavila v mezidobí. Například další RESku, kterou postavila Maruška Bačinová, Expe Vládi Horáka. Zmínil jsem se v článku o létání, které se uskutečnilo minulý pátek. Moje maličkost se po delší přestávce vrátila k pokračování na Žehrovicích 2. Potáhl jsem křídla a výškovku. Ještě včera to celé schlo v garáži, abych s tím nesmrděl v domě.

Co se týká RESek, přesto, že jsem již v únoru posílal informaci na svaz, že stavíme a létáme, dostal pan Kornatovský pokyn, oslovit nás v klubech, jak na tom s RESkami jsme. Máme poslat fotky z létání, stavby, prostě cokoliv k danému tématu či stavebnicím. Dle reakcí dostali info, že staví více dospělí než děti. Svaz provedl nové výběrové řízení na další stavebnice, kde opět vybral jako hlavní stavebnici Starmade. Hodnotili složitost stavby a dokumentaci. Vypadá to, že Jirka Hvězda má nejlepší popis v češtině (to Samba nikdy nebude mít, pokud to někdo nepřeloží, což se dosud nestalo) a současně je dle svazu Starmade nejjednodušší na stavbu z modelů ve výběrovém řízení. Ostatní čeští dodavatelé v hodnocení tak vysoko nedosáhli. Asi bude nějaké procento svazových stavebnic i dalších dodavatelů, ale určitě ne v tom počtu, co Starmade. Abych se tedy vrátil k výzvě svazu, fotky máme, současně jsem požádal Pavla Bačinu o fotky z jejich létání a dám dohromady dopis na svaz. Budu informovat, až to bude hotové.

Ještě se okrajově vrátím ke kroužkům. V článku na webu jsem psal, že jsem konzultoval zkušenosti s náčelníkem Roudnického klubu a Prahy 4. Vím jak to v těchto klubech a jeho kroužcích běží. Bylo to zajímavé, poučné a udělal jsem si obrázek. Zkusíme takové zkušenosti využít i u nás. Osobně jsem si vedení kroužku vyzkoušel, ubere vám to čas, protože si musíte dělat přípravu, skončit v daný den dříve v práci, pak to zase nadělat atd. Zapisuji si při každém konání kroužku, co je potřeba donést či připravit. Myslím si, že cesta stavebnic, které děti staví, je správná. Při správném výběru stavebnice, jsou zde dva benefity. Rychlejší stavba, která přináší dítěti uspokojení, že to rychle přibývá a současně, uspokojení, když to letí. Pokud vše létá, je tam u toho motivační faktor. Podíváme se i na RC klubový model, stačí něco jednoduchého, co se rychle postaví. Může to být i bubliňák. Toto chci vyřešit v tomto měsíci. Obdivuji všechny, kdo pracoval nebo pracuje s mladými modeláři. Je to časově i psychicky náročné.

Nastávají prázdniny, soutěží v červenci moc není. Volné modely vůbec, možná nějaké RC. Ale je toho málo. Nejbližší závod jsou RES Maraton a Černošice F1N. Já osobně se velmi těším na Černošice. Na MČR jsem nebyl, měli jsme prioritu – Memoriál Radoslava Čížka. Nevadí, snad příště se to nebude s ničím křížit. Kluci a holky Bačinovic jedou na RESky. Doufám, že se jim bude dařit.

Bavíme se, kdy udělat odložené klubové soutěže, myšleno 1. a 2. kolo žehrovského házedla. Poslal jsem návrhy abychom se pomocí diskuze, dostali k novým termínům. Tento měsíc to musíme vyřešit.

Takže přeji krásné prázdniny, pěknou dovolenou a doufám, že se spolu uvidíme na letišti!

Jirka Hloušek