Hawk a další – modely ze stavebnice Igra

Stavebnicím, které navrhl Radoslav Čížek jsme se na našich stránkách zatím nevěnovali. To že Radoslav Čížek je autorem některých modelů, které byly základem pro stavebnice různých firem asi všichni tušíte nebo víte. Například ranná A2 Super Neptun byla základem pro stavebnici z NDR. Informaci o existenci ještě musím do Badatelny doplnit.

le pojďme se podívat na další vybrané stavebnice, které Radoslav Čížek navrhl pro firmu IGRA. Pro jmenovanou firmu Radoslav Čížek navrhl model Ferda a Seagull. To bylo kolem roku 1960. Firma pak stavebnice vyráběla asi do roku 1962.

Dalším jmenovaným takovým modelem byl Seagull. Byla to A1 s jednodušším křídlem s lomením do V. Opět, v naší badatelně jej naleznete pod tímto odkazem.

Jak jsme již zmínil, stavebnice se nabízela od roku 1962.

V Modeláři číslo 8 z roku 1964 byl velký článek na tři stránky o modelářské výstavě Pragoexpo 1964. Článek měl poměrně smutný název „Pro export vše, pro tuzemsko nic“. Byl to článek o stavebnicích IGRA a o tom, že nové stavebnice jsou určeny na vývoz, především do Francie, Venezuely, Holandska, Kuby a já nevím ještě kam. Jenom k nám nic nešlo, protože kapacity Igry byly plně využity pro export.

V článku jsou umístěny fotografie některých modelů, které navrhl například pan Kabeš, Procházka, Radoslav Čížek a další. Zmiňují i házecí kluzák Šídlo (ale mě připadá, že to měl být Ferda), který Radoslav promtně na žádost Igry zmodernizoval, a který se prodával pod názvem Hawk. Byl přiložen i tento snímek.

Zapátral jsem u nás v archívu a nalezl jednu fotku. Model zde drží Alena Čížková, dnes Hesslerová.

Model je krásně vidět.

Podíval jsem se po internetu, zda neexistuje volně k dostání plánek. Bohužel se mi nepoštěstilo. Mám jen fotografie prodejce z Aukra, který jej kdysi nabízel.

Snad se poštěstí a jednou plánek bude a já mám další model, který mohu přidat do naší Badatelny.

Mimochodem, všimli jste si, že tuzemské názvy modelů neodpovídají těm anglickým?

Jirka Hloušek

Zdroj: archiv LMK Kamenné Žehrovice