Jak bylo na Drakiádě

V sobotu 15.10.2022 jsme se jako klub zúčastnili Drakiády v Žilině. Byl to Kamilův nápad, respektive jeho přítelkyně, aby se dětem drakiádní program zpestřil leteckou show a malou výstavkou. Ostatně pořádající byli vlastně žilinští sousedé, kteří si udělali akci „na míru“ sobě a dětem. Výborný nápad.

Tady odbočím. Původně jsme se měl akce zúčastnit já, ale ve čtvrtek mě uzemnila viróza a tak jsem požádal Jirku Hrušku, zda by tam nevyrazil místo mě. Jirka měl čas a zařídil se podle toho. Vyzvedl jen nějaké drobnosti u mě doma v Kladně a pak před třetí byl na místě.

Předpověď se pomalu měnila, tak jak to bývá a nakonec realita byla trochu jiná než se předpokládalo. Tedy stavění altánu a příprava ohniště proběhla v dešti. Pak se v mírném blátě akce rozjela. Vál mírný asi tři metry silný vítr. Lehcí igelitoví draci v počtu asi 25, ochotně poletovaly. Děti ale občas draky tahali i po větru. Bohužel vítr časem ustal a tu přišla chvíle Kamilova a dobu vyplnil předvedením svých strojů. Nejprve předvedl svého Avionika, který ukázal co umí. Pak následoval jeho Red Baron, samokřídlo XENO a v podvečer za soumraku pak svůj osvětlený akrobatický EPP stroj EDGE 540. Show ještě doplnil David, místní „lufťák“ se svými vzdušnými stroji, který v Žilině již také zdomácněl. To vše se dětem velice líbilo.

Mezi lety děcka házela bublinová házedla, zakoupil jsem tři pro tuto příležitost a Kamil měl ještě další čtyři. To mělo úspěch. Jirka měl s sebou vystřelovadlo, které si vyzvedl u mne doma, ale letělo jen jednou. Kvůli terénu se nedalo provozovat. Jirka Hruška připravil pro tuto příležitost papírovou vystřihovánku letadla Meta Sokol a tato se velmi líbila. Vizitky, které jsem s Kamilem společně připravil za chvíli zmizely. Netuším, zda se někdo do kroužku po této propagaci přihlásí, ale rozhodně stouplo povědomí, že ve vedlejší vesnici existuje něco jako LMK Kamenné Žehrovice.

Ještě zmíním občerstvení, místní si donesli spoustu pochutin a vše bylo zdarma. Prostě sousedská akce se vším všudy!

Akce skončila, zablácené děti se odebraly domů na totální očistu a byl čas všechno sbalit a uklidit. Musím říci, že i pro mne to byla akce velmi inspirativní. Díky Kamile a Míšo za akci!

Jirka Hloušek

Foto: Jiří Hruška a Kamil Vydra