Jak jsem se učil létat s RC modely

Psát příspěvky na web je řehole. Většinou je to doména nás dospělých. Ale když je nadšení, tak takový článek může napsat kdokoliv. Tak se již jednou stalo a Honza Hruška napsal svůj první článek a nebyl vůbec špatný. Tak a protože i Jirka Hloušek junior se rozhodl udělat svůj první počin na web, tak jeho článek s radostí uvádíme.


Již delší dobu mi můj otec sliboval že si budu moci zkusit létat s Čápem. Prý je to poslušné éro a dobře se na něm vše naučím.

 Bylo krásné květnové odpoledne a můj otec seděl u okna a koukal do počítače na počasí. Za chvíli se zvednul a povídá jdeme létat baterky jsou nabyté. V tu chvíli jsem si pomyslel a jéje den d je tu. Když jsme dojeli na letiště a rozbalili letadlo tak jsem dostal bezpečnostní školení jako před letem ve skutečném letadle. Po prvním rychlém záletu mi byla do ruky dána vysílačka a já byl připraven k letu. Hned po startu mi bylo jasné že tohle mě již nikdy nepustí, byl to pro mě zážitek. Druhý let byl pro mě velice záživný létal jsem nad polem, kde byla termika jedna vedle druhé.

Let, který po opuštění gumicuku vypadal na let typu za dvě minuty dole ale jelikož já létal v místech kde to neustále v jednom kuse nosilo. Nahoře jsem byl asi slušných pět minut a nešlo mi to z té termiky dostat. I přes rady mého otce let trval velice dlouho a muselo býti vtipné sledovat mě, jak se s tou termikou mořím. Myslím, že kdybych měl házedlo, tak by to byl asi jeho poslední let. Letů jsme ten den podnikly asi pět a bylo moc zajímavé pozorovat, jak se s každým dalším zdokonaluji. Prostě Čáp mi padl do ruky.

Asi největší ouvej ale pro mě přišlo na Memoriálu Radoslava Čížka, kde jsem měl s Čápem dva maxy dopoledne a odpoledne, kdy se soutěž dolétávala, jsem dvakrát skončil v poli. Bohužel tím pádem dva starty skončili z nulou. To mne opravdu mrzelo a byl jsem velmi smutný.

Na prvním letošním Sluka cupu jsem poslední dva starty odstartoval do velice silné bubliny, takže v tu chvíli se ze soutěže vyklubal trénink, a to bylo vlastně dobře. V soutěži jsem v kategorii A2 skončil první. V posledním kole stejné soutěže jsem skončil třetí.

Čáp je éro které se hodí spíše do mírného větru, které ochotně hlásí termiku kýváním křídel. Podle mě je to s Čápem ten nejlepší začátek, který jsem mohl mít. Již se těším na sezónu příští.

Jiří Hloušek jun.