Odpoledne

Zvláštní opatření trvají hodně dlouho, a protože jsme potřebovali „nehnít“ doma, tak jsme se rozhodli, že se protáhneme na letišti. Už dlouho jsme s ničím neletěli, nic neřídili, rozhodli jsme se vyvětrat něco z naší zásoby rcéček. Aby to celé bylo s trochu větším pohybem, vzali jsme nově postavenou A3 Limit s tím, že zkusíme, co umí.

Na letišti jsme potkali Romana Fouska s jeho RC-One, historickým motorákem, který je velice monumentální. Trénoval starty a lety na čas do kategorie ELOT. Roman má několik novinek a jedna z nich je A2 Fiala 56, kterou nedáno poslal do vzduchu. Bylo potřeba poladit kluz, což právě činil.

Jirka Hruška s Honzou poletovali s Kánětem a Luňákem, kluci to umí opravdu pěkně.

S podporou Jirky Hrušky jsme se vrhli na starty s A3. Nejprve jsem poladil kluz z ruky. Když jsem byl spokojený, (po dovážení a úpravě podložky pod výškovkou), zkusili jsme vlek. Vlek se nám nedařil, přesouval jsem háček před těžiště. Bohužel v tu chvíli se Limit začal točit doprava za směrovkou. Ten den jsme jej nevytáhli. Usoudil jsem, že musím upravit ještě háček. Ten ze stavebnice se použít nedá.

Pak jsem vytáhl Sambu a zkusil letět. Bylo potřeba nejprve posunout háček více před těžiště, protože jsem se dvakrát „utrhl“ z vleku.  Potom jsem upravil nastavení trimu na výškovce a model začal létat sám, bez korekce. Paráda, ale nějaký čas to zabralo. Teprve pak jsem model svěřil našemu Jirkovi, aby s ním udělal několik zatáček a pokusil se přistát. Hned při prvním letu, ale Sambu rozhoupal, takže jsem vybíral let já a ihned přistál. Při druhém letu již nezasahoval do výškovky a ladně přistál přeletem přes půl letiště. Samba se krásně snesla na zem jako do peřiny. Jirka tedy provedl první přistání. To loňské do sloupku od plotu nebudeme počítat. Pak jsme již začali balit a jeli domů.

V průběhu našich letů se na letišti objevil „klan Bačinů“, kteří přišli také potrénovat. Vyladit nový motor v historikovi Olie, potrénovat se Sambou a zalétat Ťuhýka.

Zažili jsme krásné odpoledne a podvečer v podstatě v klubovém duchu. Plánuji zaklouzat druhou Sambu co nejdříve, aby neležela v koutě. Zjistil jsem, že jsem ještě neudělal nový kolíček do Čápa a nezalétal po havárii Saturna. Tohle všechno nás ještě čeká. Také jsem zjistil, že ta rcéčka po zimě stále nemám v ruce a je potřeba poletovat častěji. Když nejsou soutěže, tak snad na to bude více času. Rodinné klany Hruškovic a Bačinovic létají mnohem intenzivněji.

Zdraví Jirka Hloušek

PS: fotky nejsou nic moc, můj mobil při tomto světle toho moc nenafotí. Berte to jako umělecký záměr 🙂