Ohlédnutí za RESkami

V letošním roce se poprvé začala létat kategorie RES. Někdo to značí F3RES a podobně. Co je důležité říci, že tato pro svět Českých modelářů novinka, byla určena především pro mládežníky a děti v našich klubech. To, co se ale ukázalo je to, že tato kategorie, kterou někteří na začátku zatracovali, se stala poměrně populární, a to pro modeláře všech věkových kategorií. Přeji si upřímně, aby se kategorie nezvrtla v monotypovou, či v kategorii, kde se dá uspět pouze s hi-tech zařízením, jako je to v jiných RC ale i volných kategoriích.

O soutěžení byl v letošním roce veliký zájem. Sotva byla otevřena možnost se přihlašovat, závodnické pole se naplnilo během několika hodin. Pořadatelé optimalizovali počty závodníků na 30 lidí, protože více závodníků se opravdu při systému soutěže nedá zvládnout. Většinou se totiž léta na 4 stanovištích. Myslím si, že o závodníky není nikdy nouze, úzkoprofilové zboží jsou pořadatelé. I my jsme se báli, že soutěž neobsadíme časoměřiči. Nakonec jsme 4 startoviště obsadili a startéra se startovacím zařízením jsme si půjčili od kolegů z Neratovic. Za to jim patří náš dík.

Mnohokrát jsem psal o RESkách v našem klubu, o našich mládežnících, kteří závodili a trefovali se do terčíků na přistání. Dokonce jsem v nedávném článku psal, jaké výkony nahlásíme do celostátního žebříčku. Nenahlásíme. Ptáte se proč? Protože se létalo podle předběžných pravidel a tam se žebříček nedělá. Ale o tom všem si můžete přečíst zde:

Ale vraťme se k tomu žebříčku. On opravdu vznikl a je uveden ve zmiňovaném článku na RES.CZ. Já jej zde uvádět nebudu, stačí se na něj podívat v článku. V žebříčku jsou uvedeni všichni, tedy i ti, co odletěli jen jeden závod. To je skvělé, mají alespoň nějaké srovnání (tedy pokud je to zajímá). Tady odvedl neskutečnou práci Vláďa Plichta.

Jenže mě osobně to zajímá, protože RESky byla příležitost, jak dostat mládežníky do vzduchu v RC kategoriích. Byl to určitý impulz pro náš klub, znova se vrátit do nějaké svazové kategorie. Sice zastávám názor, pokud chceš létat, létej si s čím chceš, ale na druhou stranu, i v minulosti se vždy dařilo v kategoriích, kde jsme získali know how, kde jsme byli zastoupeni nejvíce závodníky. Když vzpomenu padesátá léta s gumáky a větroni A2, v sedmdesátých létech RCV1 a později RCV2 i F3B.

Na fotografii je Libor Dvořák a Honza Stříteský v osmdesátých létech. Oba i v létech devadesátých byli úspěšní v kategoriích RCV2 a F3B.

Tak a nyní se na to trochu podívejme. Závodníků letos bylo celkem 94. Z toho seniorů 72 a juniorů 22. Z našich byl nejvýše Radek Bačina na 14. místě, Marie Bačinová 40. a pak Jan Hruška se dvěmi soutěžemi na 60. místě Jirka Hloušek s jednou soutěží na místě 87.

Proto si myslím, že RES je v současnosti správná volba a doufám, že kategorie neusne jako v minulosti jiné. Vzpomeňte na nápad s dvoumetrovou třídou v osmdesátých letech. Ale tam se měly létat disciplíny nepodobné F3B.

Takže si držme palce!

Jirka Hloušek