Otevíráme Badatelnu

Vážení,

asi jste si všimli, že na našich stránkách v menu „O klubu“ se objevila nová volba. Tato volba měla název „Přehled historických konstrukcí LMK KŽ“. Pokud jste na volbu klikli, zjistili jste, že je volba zaheslovaná. Nyní vám vysvětlí proč.

Pod touto volbou se skrývala rozpracovaná verze přehledu konstrukcí. Několik měsíců jsem intenzivně pracoval na přehledu, který by vám měl poskytnout informace o tom, co se v našem klubu v minulosti navrhlo a postavilo. Namítnete, že stačí udělat elektronickou podobu Almanachu Radoslava Čížka. Ale to už všichni máte, a tudíž by tam nebyla žádná přidaná hodnota. To, co jsem se snažil připravit, jsou informace trochu jiné. Proto jsem se ponořil do starých časopisů a začal hledat. Hledal jsem doloženou historii. Hledal jsem uveřejněné informace.

Pro mne osobně to byla cesta poznání, protože o historii našeho klubu jsem nic nevěděl. Minulost mě byla skrytá, jen občas se ke mně přiklonila a něco ukázala. Samozřejmě, vnímám věci subjektivně a dělám si na to svůj pohled. Ostatně, to můžete dělat i vy.

Tak a nyní k tomu co tam najdete. Naleznete tam původní nákresy, plánky a články našich členů, tedy nejen Radoslava Čížka. Snažil jsem se chronologicky seřadit materiály dle toho, jak byly uveřejněny. Najdete tam moje komentáře k rozměrům, náčrtkům a také můj názor na to, zda takový model je vůbec autentický. Naleznete tam informace z různých časopisů, pokud jsem byl schopen něco dohledat. Doplňující informace jako jsou další články, kde autoři zmínili něco o modelu. Zkrátka, uvidíte sami.

Seznam zatím končí v roce 1961. Dál jsem se nedostal. Ale nelamte nade mnou hůl, budu v dohledávání pokračovat, jak čas dovolí.

V příštím roce, budeme vzpomínat na narození Radoslava Čížka. Narodil se totiž v roce 1921 a právě v příštím roce tedy uplyne 100 let od jeho narození. Já doufám, že seznam dovedu někam do roku 1990.

Když se podíváte na stránky, objevilo se nové menu „Badatelna“. Je to tedy prostor pro vaše bádání. Přesunul jsme tam i další položky. Osobně si myslím, že tam patří. Vše se bude dále doplňovat a dotvářet.

Doufám, že bude procházení informací pro vás zábava a určité poznání. Pokud doma vlastníte něco, co bych mohl přidat, ozvete se mi.

Jirka Hloušek