Pepíkova RC Letná

Občas narazíte na model, který vás něčím zaujme. Tentokráte mi byl model donesen doslova přímo pod nos. Byl jsem 16.3.2024 na školení rozhodčích. Můj „papír“ vypršel v listopadu 2023 a musel jsem si školením opět oprávnění obnovit. Společně s kolegou Pavlem Bačinou jsme vyrazili do Litoměřic, kde Jirka Rudolf takové školení pořádal. Potkal jsem se tam s kolegy z kladenského klubu. Jedním z nich byl i Pepík Kubeš. Na snímku s Michalem Kohutičem.

V jedné z přestávek se Pepa vytratil ke svému vozidlu a kromě bedny nových stavebnic přinesl i model, který dle mého znáte.

Model na gumu Zdeňka Ledviny z roku 1942. Model Letná.

Jako gumáček létá krásně, ostatně plánek překreslil kdysi ještě jednou Jirka Kalina. Původní text, který k modelu Jirka Kalina napsal je uveden níže:

Model byl navržen v původním provedení v roce 1942 Zdeňkem Ledvinou. Jedná se tedy o konstrukci starou více než 80 roků. V té době se jednalo u nás již o poměrně moderní a pokrokovou koncepci, model byl postaven z balzového dřeva. Po postavení prototypu zhotovil pan Ledvina ještě další tři kusy pro firmu Jirovcová v Hořicích.

Jiří Kalina posléze dodal na trh desítky stavebnic těchto volných modelů.

Když jsem měl model přímo u nosu, nemohl jsem jinak, a tak jsem vzal mobil a udělal několik fotek, abyste viděli, jak pěkný model to je. Jenže, pak mi večer do mailu přišly fotky od Michala Kohutiče, a ty byly mnohem lepší než ty moje. Tak vám radši ukáži fotky od Michala.

Při bližším pohledu zjistíte, že to gumáček není. Pepík model upravil tak, aby se z něho stal „electrorubber“. Použil 4 gramová serva, která byl nucen zabudovat do prostoru před ocasními plochami. Důvod byl jasný, váha motoru a baterie společně se servy před těžištěm, by způsobila přílišné převážení modelu na čumák. Ostatně na tento pěkný model, který je krásně a pečlivě postavený se podívejte sami.

Pravověrní gumáčkaři nemusí být smutní, Pepík má samozřejmě další model v původním provedení, a toto, je vlastně letadélko pro zábavu, nikoliv závodní stroj.

Model byl zalétán v neděli 17.3.2024 na Dobré, Pepík vyzkoušel výdrž baterie, a dalo to letový čas jednoho startu přes 33 minut! Dokonce zkusil i přemet 😊, ale byla to spíše taková osmička. Model má letovou hmotnost 119 g, baterie 350 mA, a vrtuli má nyní 6/4.  Sám Pepa říká, že vhodnější vrtule asi bude 7/3,5. 

Když jsme Pepovi říkal, že jeho stroj ukáži na stránkách klubu, říkal, že model bude prodávat jako stavebnici. Ve stavebnici je vše potřebné ke stavbě modelu, potah nosných ploch z tenčího japanu, pro potah trupu je Vlies. Dále bude souběžně k dispozici plná souprava vybavení, tedy: motor, vrtule, regulátor, konektor, baterie, 2ks serv 4gramových. Baterie buď 250 mA, nebo 350mA, dle výběru.

Jirka Hloušek

Foto: Michal Kohutič a Petr Valtera