Prosincový úvodník

Vážení kolegové a příznivci našeho webu. Je již opět začátek měsíce a s ním poslední měsíc tohoto roku. Tak se pojďme podívat, co nás čeká do konce roku.

Z pozvánek je jasné, že běží halová sezóna a v ní budeme pořádat o Silvestra poslední halovou soutěž v roce. Bývá vždy dobře obsazená, což nás těší. Připravuji pozvánku, která v nejbližší době vyjde. Ale ještě před tím, nás čeká klubová schůze. Těším se, že vás opět všechny uvidíme společně s Pavlem Bačinou. Ostatně s Pavlem se vidíme každé pondělí na kroužku.

Tak začneme kroužkem. Děcka lepí ale již vidím, že někteří zase takové nadšení z toho nemají. Někteří z nich by radši dělali něco jiného. Možná je letos do modelařiny nutí rodiče. Nevím.

Když se ohlédnu za minulým měsícem, byli jsme s Kamilem na Panenčáku, kde jsme odlétali poslední letošní venkovní závod. O tom jsem psal v článku. Jak se nám všem celkem sportovně dařilo, si určitě nenechám pro sebe. O všem budu informovat na schůzi.

Na webu jsem letos publikoval spoustu článků, jak o historii klubu, tak o akcích, které jsme navštívili. Návštěvnost našich stránek je dobrá, denně jsou stránky zobrazovány asi třicetkrát. Lidé čtou články ale také hledají v našem archívu. Postupně doplňuji další informace a budu doplňovat i plány. Ty samozřejmě očekávají modeláři nejvíce. Moc času jsem v poslední době neměl a ve skenování jsem příliš nepokročil. Nyní využívám dvě kopycentra v Praze, které mi plány skenují.

S Romanem Fouskem jsme dostali možnost zadokumentovat dvě A2 z let padesátých. Jednu navrhl Pepík Harapát a je již v naší Badatelně. Tedy bez plánku. Ta druhá je od Honzy Cimbury a zatím byla taková „bezpovšimnutí“. Tedy já si jí všiml, objevuje se na dvou fotografiích, které máme k dispozici. Ale nebudu předbíhat. Musím to celé zpracovat a nakreslit, což je u mne běh na dlouhou trať. Myslím, že mám před sebou ještě několik let práce. Vždy si říkám, že touhle prací tak trochu supluji to, co nedělá ani SAM a ani svaz. Mapuji historii, i když jenom v rozsahu našeho klubu. Ale náš klub a jeho historie je na prvním místě.

Pro vaši informaci, ty dvě A2 jsou třeba na tomto snímku, který poslal Radoslav Čížek do časopisu Model Aircraft v roce 1957.

Ještě se krátce vrátím k Silvestrovské soutěži, pokud byste někdo potřeboval Wronu, ozvěte se, vezmu je na schůzi. Jenom ale mám křídla bez nosníku a trupy s dílem z 3D tiskárny. Ty klasické jsou již na cestě a doufám, že do té doby přijdou.

A nezapomeňte vyrazit na výstavu do Sládečkova muzea.

Přeji vám krásný a klidný prosinec, lepte, létejte a hlavně, důležité je zdraví a veselá mysl.

Jirka Hloušek