PYLONÁŘI NA HÁZEDLECH

Již od podzimu jsem znal termín konání soutěže házedel a vystřelovadel v jihočeské Blatné. V loni, a také letos jsem vzal na výlet svoji rodinu, protože klub AMC Blatná je „prolezlý“ nejlepšími pylonáři na světě !!! Takže o to více je důvod sem pravidelně zajíždět za svými přáteli jako jsou Sam Andrlík, Roman Pojer a také náčelník Petr „Petman“ Loula, který během jediné sezóny dokázal „pobláznit a zlanařit“ 14 místních nadšenců do házedel včetně manželek pylonářů. Z toho pro některé, to byly vůbec první házedla v životě.

A aby nebylo pylonářů z Blatné málo, ještě dorazili další pylonáří jako Honza Petr z LMK Kardašova Řečice a Fanda Nodes s manželkou Erikou z LMK Křemže, kteří se s velkou chutí pustili do vrhání a střílení eroplánů do luftu. A tím se zároveň vysvětluje titulek tohoto článku .

Během 3.sezóny, co jsem se vrátil k házedlům, se nás na soutěži nikdy nesešlo 19 seniorů, a tak konkurence byla opravdu OBROVSKÁ!!!  Kromě modelářů z Kremže, přijeli kluci ze Sezimova Ústí, Jirka Šífi s Kubešovic klukama z LMK Louny. Já osobně jsem si to jel užít, a po dobrém umístnění jsem příliš neprahnul. Ještě vzpomenu Sama Andrlíka, se kterým jsem odlétal loňskou pylonářskou sezónu na postu mechanika, házedla jej tak chytla, že by jeden v životě neřekl. Místo toho aby trénoval na pylony, běhá po louce s házedly, a za házedly. Aby toho neměl málo, tak rovnou „HOP“, skočil i do vystřelovadel.

Na louce v Hajanech opět nechyběl parádně zásobený catering plný dobrot a pochutin. Nutnost dodržování pitného režimu bylo podmínkou! Musím uznat, že organizace závodů a celková atmosféra blatenského „podniku“ je opravdu výjimečná, a hned tak se s něčím takovým na ostatních soutěžích neshledáte.

No a již ke mě a mému synovi Maxovi :

Je tomu 14.dní a Max mi povídá: „tati, mě už házedla nebaví“, no to jako rodič slyšet vůbec nechcete, ale nenaděláte nic! O to víc jsem byl překvapen, když můj syn se chopil dobrovolně házedla a přišel si říct o radu jak na to ! Nesmíte se mi divit, když to půl roku do „pazourek“ nevzal !!! Ale když ješte zaznělo, že chce vyzkoušet vystřelovadla, tak jsem ho odmítnul, že tato kategorie je pro mě TABU  a považoval jsem to za uzavřenou kapitolu . Jenomže to by se nesměl najít strejda Sam, který pohotově zareagoval a vzal si Maxe do parády a nadělil mu i jedno ze svých vystřelovadel. Takže během lazení Maxova hodu přišla konečně i chvilka pro mě. „Bafnu“ házedlo a „prdnu“ ho nahoru. Hned jsem věděl že přišlo „PUKRLE BOHŮ“ tzn. že dokonalost hodu je nedostižná, ale to bohužel v ten moment nebyla pravda !!! Můj No.ONE začal stoupat do oblak a jelikož nefoukalo, tak jsem  šel v klidu pod ním a sledoval jak leze a leze stále vzhůru. Po 7.min. už vypadalo, že vypadl ze stoupáku a klesl na hodnotu 100 metrů, ale dolů se mu nechtělo, jenže já stále věřil že „DRAKA“ nevezme. Za devatero horami a devatero potůčky v čase 905 sekund mi přistál do ruky. Byl jsem šťastný a spokojený, že nejlepší mé házedlo se vrátilo v pořádku dolů na zem.

Ovšem to bylo asi tak jediné co se mě na téhle soutěži povedlo, protože s výkonem 426s jsem opravdu nemohl pomýšlet na úspěch. Co mě ale potěšilo mnohem víc, byly soutěžní lety Honzy Petra kterému zapůjčil na jeho vůbec první soutěži své házedlo  mé konstrukce H23 ! Honza s ním zalítal za 451s. !!! Fakt klobouk dolů, když přijdete na svou první soutěž a bez tréninku nalétáte takový čas. Jinak Sam, jak jsem již naznačil pravidelně trénoval, ale nějak to taky nebylo ono v čase 412s. Roman Pojer byl na tom ještě hůř, časem 268s. Nejhůře na to byli Fanda Nodes s Erikou. 

Výsledky

Výsledky ke stažení

Petman umí také zalítat mnohem lépe než za 476s! Časy nikoho opravdu z pylonářů netrápili, protože sobotní soutěž se opravdu vyvedla a všichni jsme si to doslova úžívali.

Chtěl bych poděkovat modelářům z AMC BLATNÁ za parádní soutěž a věřím že v budoucnu tato akce bude hojně navštěvovaná a získá si svou popularitu.

Kamil Vydra

Foto: Kamil Vydra

PS: ještě videa z impozantního hromadného startu. Doufám, že streamování videa nebude příliš pomalé