RES Staňkov 12.6.2021

V sobotu 12.6.2021 jsme se zúčastnili soutěže RES na letišti AK Staňkov. Při příjezdu nás přivítal tradiční velký stan a početný tým usměvavých pořadatelů. Do Staňkova jezdíme od loňského léta, kdy jsme se zde zúčastnili soustředění RES zakončené juniorskou soutěží. Podle předpovědi měla být rychlost větru ráno 3 m/s a postupně během dne měl vítr zesilovat. Tato předpověď se vyplnila. Pořadatelé si i tentokrát pro soutěžící připravili nějakou tu novinku – vychytávku.

První byla nová sada gum od EMC-VEGA a druhou byly nakrátko vysekané kruhy ve vzdálenosti 30 m od přistávacího bodu. Jednou ze změn v letošních pravidlech je totiž přistání max. do vzdálenosti 30 m od cíle. Pokud je přistání mimo tuto vzdálenost, není čas za let počítán a je tedy celkem  za nula bodů. V loňské verzi pravidel pro RES stačilo přistát na vymezenou plochu letiště. Body za přistání při překročení vzdálenosti 15 m byly sice za nulu, ale čas letu se započítával. Osobně si myslím, že toto zpřísnění není zejména pro juniory tou správnou cestou a v kombinaci se silným větrem to ostatně činilo potíže i zkušeným pilotům.

Zmíněné kruhy byl od pořadatelů dobrý nápad. Usnadňovali soutěžícímu i časoměřiči se rychle zorientovat a případně pokračovat dalším startem v pracovním čase. Mě sice chvilku  trvalo než jsem se v těch kruzích zorientoval, bylo jich totiž hned šest. Ale časoměřiči to měli ve “voku” a případně hned hlásili verdikt.

Celkem bylo 29 soutěžících z toho 12 juniorů. Soutěž začala v 9.30 a ke konci třetího kola vítr zesílil natolik, že byla soutěž po třetím kole přerušena. Vznikl tak prostor pro přestávku na oběd. Po přestávce se vítr trochu uklidnil a tak se odlétalo zbývající poslední čtvrté kolo a následně dvě kola finálová.

Do finále se probojoval i junior Lukáš Krbec z MK Heřmanův Městec. Celkovým vítězem soutěže se stal Petr Břinčil. Na druhém místě se umístil Miloš Minařík a třetí Milan Benda.

Pořadí v juniorech bylo tedy první místo Lukáš Krbec. Druhé místo Jan Kulich a třetí místo Radek Bačina. Z našeho LMK Kamenné Žehrovice se soutěže ještě zúčastnil Štěpán Bačina, který skončil v juniorech na čtvrtém místě a Maruška Bačinová, která bohužel dvakrát nepřistála ve vzdálenosti 30 m, a tím přišla v prvních dvou kolech o body za let.

Pavel Bačina

A ještě dovětek:

Závodníci mají na svém kontě mnoho nul. Důvodem je zpřísnění pravidel RES pro rok 2021, kdy po přistání ve větší vzdálenosti, než je 30 metrů od terče, se vám jak za přistání ale i celý let napíše nula. Myslím si, že pro juniory je to nesmyslné pravidlo, na to ať si hrají dospělí. Pro děti může být demotivující. Jenže já jsem ani nevěděl, že tohle pravidlo bylo diskutováno a prosazeno. Prostě nestihnu všechno sledovat a trenér RES by se měl nad tímto zamyslet. Příště to snad někde objevím, nebo snad dá kolega Plichta lépe vědět.