SAMBA

Od dostavení naší SAMBY uplynulo už pár měsíců, ale až teď jsme se dostali k pořádnému záletu. Totiž hned po dostavění jsme jí samozřejmě šli vyzkoušet, ale po prvních klouznutích se nám zdálo že se Samba tlačí dolů a že zřejmě nemá dostatečný úhel náběhu. Rozhodli jsme se upravit lože křídla, a tak zvětšili úhel náběhu. Další zálet proběhl tak, že asi po třetím startu, který jsme uskutečnili jen hodem z ruky povolil plastový šroub držící křídlo, které odletělo a vzalo s sebou i kormidla. Křídlo a kormidla hladce dopadly na zem a trup se po dopadu zapíchl. A protože úpravou lože jsme jej nenávratně poškodili bylo nutné jej opravit. Bohužel, k tomu jsme se dostali asi až před týdnem.

26.8. ve středu, jsme s připraveným modelem vyrazili na kladenské letiště, model plně vyzkoušet. První den se mi moc nedařilo. Samba létala buď moc rychle nebo pomalu padala v zatáčkách, a celkově jsem s ní nebyl moc spokojený. Den poté, tedy 27.8. se nám nedařilo o moc víc. Sice jsem se s modelem už docela sžil, ale během třetího startu jsem se snažil vyhnout velkému letadlu z kladenského letiště, a v průběhu sestupu se Samba rozjela na velkou rychlost a kvůli malému úhlu náběhu křídla už nešla zvednout i přes plnou výchylku výškovky. Se Sambou se kromě naprasklé hlavice jinak naštěstí nic nestalo a ještě ten den jsem trup zalepil.

To nás ale nezastavilo a vyrazili jsme trénovat i den třetí tedy 28.8. Vyrazili jsme večer kolem šesté a létání už byla jen čistá radost. Létala nádherně, krásně pronikala vzduchem, no zkrátka moderní letadlo s moderním profilem a malým odporem. Během létání jsme si všimli že se od Záplav blíží bouřka, ale do posledního letu nedalo počasí nic tušit.

V přůběhu letu začal silně zesilovat vítr a lehce kapal déšť. Obojí zesilovalo a já jsem se rozhodl přistát. No poté co jsem zatočil povětru abych se připravil na přistání vítr zesílil a i přes plnou výchylku do zatáčky mě vítr odtáhl daleko ode mě. Protože jsem byl z minulých letů poučen že Samba na rozdíl od historických modelů dokáže i z velmi malé výśky uletět obrovskou vzdálenost, věřil jsem, že ještě doletím. Vítr zesiloval každou sekundou a po pár chvílích jsem už ani nedoufal návratu k nohám. Nakonec se mi v silné přízemní turbulenci podařilo úspěšně přistát. Když jsem pro Sambu běžel, na chvíli jsem se ohlédnul, ale poté co jsem se opět obrátil k Sambě, nevěřil jsem vlastním očim. Silný vítr a asi i to, že jsem omylem pohnu výškovkou, zapříčiniko to, že se Samba odlepila od země a poletovala si asi tři metry nad zemí. Po rychlém ukončení tohoto letu jsem model pevně chytil a běžel jsem s ním k našemu autu. Model jsme rychle uklidili a po nádherném létání i po extrémním konci jsme leťiště opustili.

Už se těším na soutěž RESek v Mělníku, která proběhne 30.8. v sobotu, a kterou pořádá Pavel Bačina z našeho klubu.

Jan Hruška