Samby na focení

Náš klub v minulém roce získal 6 stavebnic modelu RES od Svazu leteckých modelářů. Svaz chce rozhýbat kategorii RES, především prostřednictví mládeže v kroužcích.

Kategorie má již předběžná svazová pravidla a dostává se jí podpory nejen stavebnicemi, ale i vybavením modelů a zajištěnou gumou na „gumicuky“.

V první fázi svaz nabídl stavebnice Samba od švýcarské firmy CAD2CNC ve druhé fázi již nabízí resky domácí produkce. Stavebnice Samba je velmi pěkně provedená. Stavba probíhala celkem v rychle, za podpory dospělých, protože plán je hůře čitelný a neobsahuje detaily. Bez podpory by žáčci nebyli schopní model postavit. Informace o stavbě jsme čerpali i z internetu a vyhledaných fotografií. Sami jsme si pak udělali fotodokumentaci, abychom jí mohli v klubu šířit dál.

První Sambu jsme dokončili v létě a během srpna zalétali. V té době se dostavěla Samba druhá, se kterou kluci „Bačinovic“ vyrazili na první soustředění. Třetí Samba byla na světě na podzim a také čtvrtá Samba byla ještě před Vánoci dokončena. Pátá Samba je nyní v kostře a čeká na potah.

Samba se chová dobře, kluz je velmi pěkný, model je schopen krásně kroužit soustředné kruhy v termice. Výškovka je poněkud „jedovatá“, což přičítáme trochu kratšímu trupu. Předpokládáme, že je tomu i u dalších modelů této kategorie.

V neděli 9.2.2020 jsme se sešli na soutěži kladenských házedel a P30 na Dobré. Naši modeláři zapózovali pro fotografy se Sambami. Světlo je trochu ostřejší, stíny dlouhé, ale jinak…. „nádhera!!“.

Posuďte sami.

Z leva doprava: Bára, Honza, Jirka a Radek

Jirka Hloušek