Spring KŽ Pylons 2024

 Loni jsme začínali pořádat tento závod na popud Kamila. Měl myšlenku, když jako jednotlivec vstoupil do pylonářské kategorie, je potřeba toto odvětví držet a udržovat. Ideálně tím, že uspořádá jeden závod a přispěje tím do nízkého počtu pylonářských závodů svým podílem. Loni jsme tedy uspořádali první ročník a hned jsme si střihli i Mistrovství republiky. Letos je tedy víkend na Panenčáku již druhým naším klubovým počinem.

Nejprve jsme řešili posunutí termínu, který by vyhovoval všem. Pak jsme řešili personální obsazení. Kromě Kamila a Míši Žákové jakožto ředitelky soutěže, jsme potřebovali obsadit 2x 3 pylony, časomíru a startéra. Startéra jsem se ujal já, Míšina rodina obsadila časomíru a pylon jedna a tři, protože měli již zkušenosti ze soutěží v minulém roce. Domluvil jsem se s Michalem Doležalem a do party k němu přibyl také Jirka junior a byli spokojení s přidělenou rolí i když právě oni, „benjamínkové“ měli práce až nad hlavu.

Michal studuje Kamilovy stroje.

Míša školí rozhodčí, ještě nám byl nápomocen Tomáš Ciniburk jakožto člen Jury.

A moje maličkost v apartním oblečku s helmou. Kdo viděl film Spaceballs tak ví, kdo je Velký Helmut.

V sobotu bylo nádherné, ale velmi teplé počasí. Kdo nebyl spálený, ten se venku nepohyboval a seděl někde pod stanem. Začali jsme velmi pomalu, důvodem byl provoz na letišti, ale ten se nakonec zastavil a my jsme začali do toho šlapat. Mimochodem, Honza Kubeš nám půjčil vysílačku a Kamil pomocí této vysílačky rozehnal provoz na letišti. Berte mě s nadsázkou, ale po domluvě opravdu provoz ustal.

Odlétali jsme pěkně kolo za kolem v pořadí F3D, F3T a F3E.

Na závod dorazili naši kolegové z Blatné, tedy Sam Andrlík a také Standa Stembera, ten létal F3T a byl pro mne velké překvapení, že se do toho nebojácně pustil. Poprvé letěl v pátek v tréninku.

Tady Standa všechny zdraví

Pak zde byl již jmenovaný Tomáš Ciniburk, Jirka Novotný Mazaný, Jirka Nihilák se synem JJ – viz snímek

Jirka Klein, Honza Petr a také mechanici. Martin Rotter, Zbyněk Nadrchal a Lukáš Vosecký – na snímku dole připravuje F3T Honzy Petra. A abych nezapomněl  – Lukáš Doubrava, kterého mechanikuje náš Kamil.

Tady je Kamil a Martin Rotter

Musím říci, že největší překvapením byla účast dvou pylonářů z Německa a jednoho z Nizozemí. Ten mladší uprostřed je Leon Uher, se žlutou přilbou je Vicent, vlevo je pak Nizozemský pylonář Ray. Kdo chybí na fotce je mechanik, otec Leona, Cuneyt, který všechny přemluvil, aby na Panenčák zajeli.  Vždyť je to „jen“ 900 kilometrů…

Leon létal F3D i F3T, ostatní dva kategorii F3T. Výborná konkurence pro naše pylonáře. Po celou dobu závodu si piloti nic nedarovali. Občas to byl „Race“, opravdu křídlo na křídlo. To pak po přistání bylo vždy oceněno všemi přítomnými na place.

Myslím si, že nejzkušenějším mechanikem je Zbyněk Nadrchal. Začínal létat v osmdesátých létech. Viz tato fotografie z Velké ceny Modely z roku 1984, kde Zbyněk mechanikoval kolegovi Janu Kunešovi. Začínali spolu v roce 1981.

A Zbyněk nyní jako mechanik pomáhá Jirkovi Novotnému Mazanému.

V sobotu jsme odlétali 6 kol a dvě opravy. Bylo jasné, že nedělní dvě kola rozhodnou o vítězi.

V neděli ráno bylo cítit, že tak krásné počasí, jako bylo v sobotu již nebude. Jak to okomentovala ředitelka soutěže, „konečně poznávám Panenčák“. Mimochodem, loni jsme díky větru přišli o dva klubové stany.

Vál vítr tak o síle 4 metry/s, a rozhodně to nebylo na šortky i když někteří byli „horkokrevní“ i ve větší zimě. Piloty to ale nutilo měnit trochu taktiku a přistávat již proti větru. Honza Petr při přistávání se svým F3T, model pověsil na strom. Pokusil jsem se to vyfotit, ale není to nic moc. Bylo to opravdu daleko.

Model byl samozřejmě sundán a Honza závod dolétal.

Mám-li být upřímný, v neděli v poledne už jsem cítil únavu a nebyl jsem sám. Přeci jenom to bylo hodně náročné. Byl jsem rád, že jsme poměrně rychle s Kamilem, Míšou a Tomášem Ciniburkem napsali diplomy a mohli jsme zavolat „Nástup“.

Tak se podívejme na stupně vítězů v kategorii F3D. Zvítězil Jirka Mazaný Novotný s mechanikem Zbyňkem Nadrchalem, druhý byl Leon Uher se svým otcem a třetí byl Honza Petr s mechanikem Lukášem Voseckým.

V kategorii F3T zvítězil Ray van de Klok s mechanikem Cuneyt Uherem. Byl to nejúspěšnější mechanik závodu, druhý byl Honza Petr s Lukášem Voseckým a třetí Vincent Paternotte opět s mechanikem Cuneyt Uherem.

Poslední se vyhlašovaly elektriky, tedy F3E. Zvítězil Tomáš Ciniburk s mechanikem Jirkou Nihilákem Novotným, druhý byl náš Kamil Mojo Vydra s mechanikem Martinem Rotterem a třetí Sam Andrlík se stálým mechanikem pro F3E Kamilem Mojo Vydrou.

Výsledková listina ke stažení:

Ceny, plakáty, diplomy jsme hradili z našeho rozpočtu podpořeným obcí Kamenné Žehrovice, stavebnice modelu Airtruck pak sponzorským darem firmy RC Factory. Tímto jim moc děkujeme.

Co závěrem. Náročná akce s mezinárodní účastí. Byli jsme rádi, že jsme dokázali takovou soutěž zorganizovat a  hlavně, personálně obsadit. Speciálně bych chtěl poděkovat celé rodině Kamila a Míši, Michalu Doležalovi, Jirkovi juniorovi. Dále cateringu „U ptáka Žaka“ viz foto:

Klukům z Blatné za vybavení časomíry, pylony a podobně.

Díky Tomáši Ciniburkovi za podporu a zpracování výsledků a podpoře nás, co jsme pomáhali jako rozhodčí, díky Honzovi Kubešovi za zapůjčení vysílačky. Díky Kamilovi za jeho nasazení a jeho Mojo, Míše Žákové za ředitelování a pevné nervy.

Jirka Hloušek

Foto: Jirka Hloušek, Michal Doležal, Kamil Vydra

Odkaz na rajskou galerii Jirky Hlouška

https://www.rajce.idnes.cz/jhmodel/album/spring-kz-pylons

Odkaz na Zoneramu Michala Doležala

https://eu.zonerama.com/MICCLIM/1261738