X-RES

Stavebnici kategorie RES jsme si koupili v Plzni v obchodě u pana Hořejšího o prázdninách roku 2019. Byl to dárek k Štěpánovým sedmým narozeninám. Dnes již tuto Rakouskou stavebnici pan Hořejší nedováží, protože ji nahradil novým typem X-DREAM, který má na trupu použitou uhlíkovou trubku. X-RES má trup celobalzový s několika překližkovými přepážkami a v přední části je zpevněn tenkou překližkou 0,8 mm. Křídlo je rovněž bez použití uhlíku. Uhlík je použit pouze na spojkách křídel v kombinaci s hliníkovou trubičkou. Tuhost křídla je zajištěna dvěma smrkovými nosníky s balzovou stojnou. Ve stojně jsou připraveny polozářezy, které jsou v kombinaci s polozářezy v žebrech.

Tento nosník je doplněn balzovým potahem. V horní části přetažený přes nosník. Ve spodní části je potah dotažen pouze k nosníku.

V protažení horního potahu jsou zakomponovány dvě brzdy. Brzdy jsou ovládány dvěma servy v zapojení s Y-kabelem.

Výškovka je plovoucí na uhlíkovém kozlíku přichycena dvěma plastovými šrouby. Křídlo je zajištěno u náběžné hrany bukovým kolíkem a u odtokovky plastovým šroubem.

Křídlo je dělené na tři části a každá polovina má dva lomy. Celý X-RES včetně trupu jsme potáhli vliesem a nabarvili pomocí airbrushe částečně transparentní oranžovou barvou. Grafický návrh si zpracoval Štěpa v měřítku 1:1 a jeho ústředním motivem je X ve středu křídla.

Stavba nám trvala zhruba rok. Nějak jsme nespěchali. Štěpa zatím dozrál a stavba byla skvělou činností, která nás oba bavila. Štěpa ovládá zatím směrovku, na výškovku raději moc nesahá a brzdu nemá s mixem, tudíž ji nepoužívá a kolikrát ji ani nemá zapojenou. Zkušenosti s letovým projevem jsou zatím velmi dobré, v zatáčkách neztrácí výšku i bez přitahování výškovky. Uvidíme, jak se s X-RESem Štěpa sžije, zatím jsme absolvovali jen pár letů. Budeme muset ještě nastavit zmíněný mix na brzdící klapky a výškovku. Soutěže se snad již pomalu začínají pořádat a tak jsme se již zaregistrovali na juniorskou soutěž pořádanou LMK Heřmanův Městec 5.6.2021. Fotky ze stavby a několik momentek z létání jsme umístili na Rajče

Pavel a Štěpán Bačinovi