Delfín

KonstruktérRadoslav ČížekRozpětí1984
Rok vzniku1965Plocha48,43 dm2
Rok Publikace1966Váha1538 g

V časopise Modelář v čísle 10 v roce 1966 se objevil článek o rekordu, kdy Radoslav Čížek létal 4 hodiny s modelem Delfín v tehdejším NSR. Rekordní let se odehrál na kopci Teck u města Kirchheim. Létal tehdy s RC modelem Delfín, který sám navrhl. Radoslav použil zapůjčenou RC soupravu Variophon od firmy Graupner. K článku byl přiložen plánek rekordního modelu.

Rekord z 23.7.1966 však dlouho nevydržel. Byl překonán pokusem, který provedl pan Vladimír Štefan dne 20.8.1966 ve Vrchlabí. Toto je zmíněno na konci níže uvedené stránky. Rekordy jsou tu od toho, aby se překonávaly.

Byl to již druhý model se stejným jménem. S tím prvním byl v roce 1949 na Celostátní soutěži ( Mistrovství republiky) na 2. místě a později se s ním zúčastnil v letání proxy ( v zastoupení) Fredem Militkym mezinárodní soutěže větroňů v Belgii, kde se umístil na 5. místě. Při našem rekordu jako komisař působil Fred Militky, takže jak komisař, tak jméno modelu nebyla asi náhoda. 🙂

Oba modely mají velmi podobné rozměry: rozpětí křídla, plochu křídla, plochu VOP, hloubku křídla. A to je dělí od sebe 17 roků. Je vhodné i porovnat „větroňářské tvary.

Ještě jedna zajímavost – profil křídla byl původně Clark-Y ale později byl převzat z modelu Clou (model byl jako stavebnice vyráběn firmou Graupner).

Oz : HS 91 Clou plan - free download

Odkaz na článek uvedených na našich stránkách.

Některé fotografie jsme nalezli v našem archivu.

Radoslav Čížek řídí ze stoličky svůj model během rekordního letu. V pozadí je Fred Militky a hrad Teck.

Originál fotografie uvedené v časopise Modelář. Autor rekordu společně s komisařem Fredem Militkym.

Poznámka na druhé straně fotografie. Rok je chybně opraven na 1967.

Sken originálního nákresu

Sken originálu trojpohledu ke stažení

Stejný plán je také uveden v Almanachu konstrukcí Radoslava Čížka autora Richarda Metze.