Jubileum Vládi Horáka

Vážení kolegové a kamarádi,

V tomto měsíci se dožívá významného jubilea, 85 let, náš dlouholetý člen a dlouholetý předseda klubu LMK Kamenné Žehrovice Vláďa Horák.

Vláďa je odchovanec LMK Kamenných Žehrovic. V povalečném období patřil k té nejslavnější partě žehrovických modelářů. Když se podíváte na jeho modely, které postavil, je to přehled Čížkových konstrukcí, se kterými úspěšně závodil.

Jeho prvním závodem byl závod v Kamenných Žehrovicích v roce 1949. Závodil tehdy s Vosou. Model se házel z kopce dolů. Závod spočíval v tom, že Radoslav vzal modely svých adeptů a hodil je. Kdo dolétl nejdále, vyhrál. Vosa Vládi Horáka to ale nepřežila, protože jí rozlámal silný vítr.

Postupně se dostával ke stavbě lepších, větších a složitějších modelů. Postavil Radoušovy modely Káně, Luňák a Sokol. Pak přešel na severské kategorie A2, A1, wakefieldy a motorové modely.

Tady je uveřejněný seznam nejlepších modelářů za rok 1963. Vláďa je 14. ve Wakefiledech a 4. v upoutaných maketách.

Vláďa úspěšně létal především modely volné, tedy větroně a gumáky, ale velmi úspěšně létal i upoutané modely a později i RC větroně. Vzpomeňme jeho 3 tituly Mistrů republiky v upoutaných maketách v začátku šedesátých let, jeho účast na mezinárodních závodech v Polsku a MS v Kyjevě.

Neméně úspěšnou dráhu měl v létech sedmdesátých a osmdesátých v kategoriích RCV1 a RCV2. Kdy byl několikrát Mistrem republiky.

Zde je například v kategorii RCV1 1. v seniorech. Toto pořadí je z roku 1982.

V létech devadesátých se přidal k historickým modelářům a členem SAM95 je dodnes.

Ještě se zmíním o jedné soutěži. Bylo to v roce 1988, kdy létal v kategorii házedel a dosáhl velmi dobrého výkonu 516 vteřin. Krom našich specialistů, tandemu Slavíků a Petra Parkose, pánové, kdo z vás to naletěl?

Ještě bych tady rád ukázal jeho konstrukce házedel, A3, nebo upoutaného samokřídla. Odkazy na publikované modely uvádím níže.

a je spoustu dalších, které ale nevyšly tiskem a nemáme je ještě podchycené.

Po dlouhá léta vedl kroužky v Kladně. Naposledy v roce 2020 měl pondělní kroužek v kladenském Labyrintu.

Ještě chci tady zmínil udělený titul Mistr sportu, který získal po úspěších s upoutanými modely.

Vláďa bohužel v poslední době není na tom zdravotně nejlépe.

Proto mu přejeme především návrat jeho zdraví. Držíme mu palce.