2. kolo Žehrovského házedla – výsledky

Vážení,

máme tady pro vás oficiální výsledky Žehrovského házedla 2. kolo. Asi 14 dní dopředu to vypadalo, že toto 2. kolo buď odložíme a nebo, že budou soutěžit opravdu jen ti největší tvrďáci, kteří i přes nepřízeň počasí chtějí odlétat nějaký ten výkon do žebříčku. My s Pavlem jsme si řekli, že ve čtvrtek rozhodneme. Ve čtvrtek byla předpověď na neděli mírně optimistická – vítr do 4 metrů a přeháňky. Tak jsme se rozhodli být „za tvrďáky“ a soutěž neodložili. V neděli 16.4. bylo fantastické počasí pro volné modely. Teplota až 15 stupňů, bez deště, vítr max 1 jeden metr. Začátek dne bez termiky ale ani bez klesáků. Stoupáky se dostavili až kolem jedenácté. Modely kroužili kolem hlavy, nikam daleko se nechodilo. Pomalu byste si mohli přinést klubová křesla a zapálit doutník.

Létali jsme všechny kategorie i když kategorie starších žáků byla méně obsazená. Byli jenom čtyři. Za to juniorů bylo neobvykle mnoho – byli tři. To v posledních letech nebývá. Byla radost na ně koukat. Seniorů bylo dostatek, ostatně házedla se u seniorů těší velké oblibě.

Co se týká výkonů, na jedné straně byli nadstandardní, protože to umožňovalo počasí. Ale i tak se některým nedařilo. Třeba Zdeněk Vrba, v republikovém žebříčku muž číslo jedna, tentokrát nezalétal tak jak chtěl.

Jeho „team mate“ Karel Caska byl v prvním kole naší soutěže lepší než v kolem druhém. Musím zmínit Jirku Šífiho. Konečně se mu podařilo odlétat zcela luxusně. Jeho výkon 583 vteřin je nádherný. Kamil Vydra byl velice namotivován. Hází skvělé výšky a kluz jeho házedel je velmi dobrý. Stanovil si opět cíl, dostat se přes pětset. A tentokrát se mu to podařilo. Nalétal 510 vteřin ale za třicet nebo čtyřicet minut! Nemusel vůbec chodit daleko a tak to tam našoupal hned po otevření závodu. Byl velice, velice spokojený.

Jirka Junior byl tentokrát ve formě. Minule odlétal první kolo těsně po nemoci (ale přelétal mě, pozn, autora). Nyní se s Kamilem Vydrou vyhecovali k pořádným výkonům. Jirka do toho šel celým svým já a výsledek byl 474 vteřin. A protože já jsem nechtěl být pozadu, podařilo se mi udělat 479 vteřin. I tak jsem nebyl na bedně. Ale nepředbíhejme.

Honza Hruška létal s náhradním strojem ještě ze žákovských let, nestihl nic nového postavit. Jeho výkon byl v krásném počasí 332 vteřin a skončil v juniorech třetí. Na druhém místě byl Michael Papert z Drozdova, kterého dovezla Lída Beranová. Michael měl problém se strojem, které se nakonec podařilo vyřešit za spolupráce několika modelářů. Poslední a nejúspěšnější poradce byl Honza Hruška.

Než se vrhnu na zbytek seniorů, mrkněme ještě na mladší a pak starší žáky. V mladších žácích nejlépe zalétal Honza Kubeš. Jeho otec nemohl přijet a tak kouče zastal Pepík Kubeš. Honza létal neskutečně. Dosáhl výkonu 411 vteřin!!! Myslím, že je to nadprůměrný výkon. V této kategorii jsme měli i naše želízka v ohni. Byli to Štěpán Bačina a Martin Ding. Štěpán po skvělém výkonu v minulé soutěži nezalétal optimálně. Výkon není rozhodně špatný, ale Štěpán dokáže nalétat i více. Martin Ding se ještě nedostal přes stovku. Nevadí, důležité je, že na závody chodí a jeho otec jej podporuje. Dle mého, na podzim by mohl stovku překonat.

Starší žáci měli jen čtyři účastníky. Za nás zde létal Adam Stůj a Luděk Vimmer. Otec Luďka nejen syna přivezl ale také si vyzkoušel , jak se model házedla hází. Zkusil oba styly, ale více mu sedla klasika. Adam si vedl celkem dobře. Nalétal svůj nejlepší výkon 255 vteřin. Nakonec obsadil první místo. Luděk naopak nejlepší výkon nalétal v předchozích závodech. Bylo z toho místo třetí s celkovým náletem 106 vteřin.

Ještě A3 – tradičně tuto kategorii létají chlapci ze Slaného. Tentokráte využili počasí a oba kluci Brahovy byli plní, tedy 300 vteřin. Museli se rozlétávat a v rozletu měl Pavel 120 vteřin a Zdeněk „jen“ 64 vteřin. Pořadí tak bylo určeno.

Seniorská házedla jsem již nakousl. První byl Jirka Šífi, který měl 8 maxim, Jeden z jeho letů trval asi pět minut, kdy házedlo bez determáku kroužilo nad našimi hlavami. Chvíli se zmenšovalo, pak se opět zvětšovalo, dokud se bublina nerozpadla. Bylo velmi zajímavé to pozorovat. Kamil skončil celkově na druhém místě, konečně se mu podařilo tu zatracenou pětistovku překonat.

 No a třetím v pořadí byl Kuba Nečásek, který tentokrát zalétal 496 vetřin. Já tedy skončil čtvrtý. V seniorské kategorii létal i Radek Bačina. Radek letos maturuje a tak na trénink času příliš nezbývá. Bylo to vidět. Nalétal 255 vteřin. Náš nový člen, Antonín Mejtský, létal klasicky a na své první soutěži po dlouhé době nalétal 216 vteřin. A poslední želízko v ohni byl Jirka Hruška. Dělal pokusy s házením za ucho ale nakonec skončil s klasikou. Nalétal 126 vteřin a pořadí uzavřel.

Celkové pořadí po dvou kolech:

Výsledky ke stažení zde:

Letecký bůh Termoska nás odměnil skvělým počasím. Snad se nám snažil vynahradit tu nepřízeň, která byla po celou dobu jarní sezóny. Naše volná jarní sezóna ale tímto skončila. Škoda, jsme namlsaní a chtěli bychom si znova zalétat a udělat podobné výkony jako tuto neděli.

Jirka Hloušek

Foto: Jirka Hloušek a Pavel Bačina