Dubnový úvodník

Vážení kolegové a kamarádi,

měsíc březen je za námi a my jsme vstoupili do měsíce dubna. Začátek sportovní sezóny se vyznačuje tím, že bojujeme s velmi špatným počasím, především v době termínů soutěží. Přesto jsme již tři soutěže odlétali. Kromě 1. kola žehrovského házedla, které jediné nebylo odloženo, jsme odlétali Přebor Středočeského kraje a odloženou kladenskou soutěž z února. Pepa Kubeš muset odložit i Panenčák, snad na podzim se najde termín, který jej nahradí.

Do bojů zasáhli i naši adepti z kroužku, což je dobře. Vyzkoušeli jaké to je, a jak je dobře, že mají dvě nebo tři házedla, která mohou použít. Je škoda, že nechodí na letiště všichni ti, co jsou v kroužku již dva roky. Pokud nejdeme létat v rámci kroužku, sami zalétat nebo potrénovat nechodí. A samozřejmě není síla je k tomu přesvědčit.

Naším zatím nejmladším členem je Max Vydra. Hází velmi dobře a myslím si, že postupem času bude velmi dobrý házedlář. Má to v rodině. Doufám, že odlétá nejméně tři závody a dostane se do žebříčku.

Halová sezóna pokračuje a to závodem v Děčíně 1. dubna. Vzhledem k mému časovému vytížení, jsme ani nebyli v hale vyzkoušet své stroje. Takže jdeme rovnou do boje. Doufám, že zalétáme slušný výsledek. Cílem je dostat se přes 100 vteřin  v závodě. Co je navíc, je vždy bonus. Ve stejné hale bude i Mistrovství republiky. Ale to až za nějakou tu dobu. Pozvánku na stránkách zveřejníme.

Čeká nás druhé kolo Žehrovského házedla, doufám, že počasí bude lepší a my v klidu odlétáme. Věřím, že při lepším počasí budou výkony mnohem lepší než ty v prvním kole.

V tom prvním kole se ukázalo, jak je nutné mít spolehlivé a vyzrálé stroje. My jsme bojovali právě s tím, že stroje co máme jsou úplně nové. Věřím, že se to bude pomalu vylepšovat. Štěpán Bačina snad také našel s Pavlem ten správný stroj a výkony budou stoupat. Věkově se blíží kategorii starší žáci a tak bude v soutěžích dosahovat lepších časů.

Kamil Vydra staví nové stroje pro kategorii F3E. Je to docela alchymie připravit špičkový stroj. Na každém novém stroji je přidáno něco, co buď zlepší aerodynamiku, nebo mechanickou spolehlivost, nebo manipulaci. Věřte, že vejít se do předepsané váhy je opravdu náročné. Šetří se každý gram. Kromě stavby modelů připravuje první žehrovskou pylonářskou soutěž. Připravil jsem pro Kamila návrh plakátu a diplomů. Přípravy pokračují zdárně a to včetně stánku na občerstvení. Největší záludnost byl záchod, respektive pronájem mobilních záchodků. Je to nemalý náklad celé soutěže. Ale i to se nakonec podařilo zajistit. Doufám, že v květnu vše klapne. Pozvánku budeme publikovat na stránkách a také v časopise RC Modely.

Na našem webu postupně odhaluji historii Admirálů. Návštěvnost našich stránek stoupá. Nedávno mně kontaktoval pan Vojto Stupak. Modelář ze Slovenska, konkrétně z Martina, který vede svůj modelářský blog. Narazil na naše stránky zcela náhodně, a to díky článku a Admirálu2, který postavil Paľo Rábek. Zjistil, že zde publikuji články o Admirálu. Nadšeně mě požádal o možnost, dát na svůj web odkazy a napsal i článek. Zde je odkaz:

http://vojtostupak.blogspot.com/

Musím říct, že pohledy do krajiny z letiště jsou nádherné, takové my tady nemáme.

Publikoval jsem článek o amerických pionýrech RC řízení bratrech Goodech. Povedlo se mi shromáždit spousty informací. Zmínil jsem i Chestera Lanza, který vyhrál RC závody v roce 1937. O něm a jeho modelu budu publikovat článek v tomto měsíci. K tomu nějaké ty výsledky ze soutěží a samozřejmě další díl Admirála.

Poslední věc, kterou zmíním jsou články v časopise RC Modely. Od loňského září publikuji v časopise články o historicích. Nyní v dubnovém čísle vyjde první díl Admirálů s odkazy na naše stránky. Beru to jako propagaci klubu.

Mějte se krásně, těším se na setkání s vámi

Jirka Hloušek