Gumové pokusy

Před několika lety jsme se nadchl pro modely poháněné gumou. Ihned jsem se vrhl zkoumat dostupné plány. Říkal jsme si, že začnu tím nejjednodušším, kategorií P-30. Prohlížel jsem dostupné plánky, ale nic se mi tvarově nelíbilo. On ten tvar je poplatný účelu a funkci. Hledal jsem, aniž bych si toto uvědomoval. Ale nakonec jsem našel model, který se mi líbil. Po troše pátrání jsem dokonce našel stavebnici. Ve stavebnici bylo úplně veškeré vybavení. Tak jsem jí nadšeně objednal. Jedná se o model Boomer, který je nabízen na maličkém e-shopu v USA.

Postavil jsem hned dva stroje, jeden z dílů stavebnice a druhý dle plánku.

Jakožto člověk „gumou nepolíbený“ teprve sbírám zkušenosti. Jeden model jsem při zalétávání rozbil, při startu jsem jej vypustil rovně vzhůru, ale druhý jsem rozlétal. Časem jsem zjistil, že je nutné, aby se vrtule točila, protože odpor zastavené vrtule je šílený. Takže mne čeká úprava, po které si slibuji lepší letové vlastnosti. Prostě se učím. Druhý model je částečně opravený, je potřeba dodělat usazení vrtule do čumáku. Vrhnu se do toho, jakmile se naskytne příležitost. Jenom modely jsou uskladněny v Kladně a já sedím díky tomu ošklivému virusu v Praze. Naštěstí mám co dělat.

Musíme nyní počkat, až budeme moci vylétnout a počasí bude přát. Uvidíme, zda se ze mne stane „gumičkář“ či nikoli.  Kategorií je mnoho, mám spoustu letadel různých kategorií, ale jak se říká, “příliš mnoho kategorií, modelářova smrt.“ Pak člověk nemůže nic dělat pořádně.

Pokud vás kategorie P-30 zajímá, vězte, že Petr Valtera rozepsal seriál článků o vývoji této kategorie na stránkách LMK Kladno. Naleznete zde tři díly.

V našem klubu má momentálně nakročeno do kategorie F1G Radek Bačina za podpory Pepíka Kubeše. Pavel Bačina (otec Radka) slíbil nafotit několik fotografií ze stavby jejich nového „Hívra“, Tak se máme na co těšiť.

Pepík přemlouvá i mě, ale zatím se mu to moc nepovedlo a i když jsem si na zkoušku postavil Kadeta zatím nelétá.

Zdraví Jirka Hloušek