Létající aparáty v BIOSce

V sobotu 15.2.2020 jsme byli společně s kolegy z LMK Kladno v hale. Létali jsme tréninkově hodinu s našimi F1N. Kromě nás Míra Martini se synem poletovali s malým halovým RCčkem. Ze Žehrovic jsme byli čtyři – Hlouškovic rodinný tandem a tandem Hruškovic.

Většina z nás létala s polskou stavebnicí Wrona, já měl s sebou ještě dvě „pečená véčka“ a dva kompozitní modely. Někteří kolegové získávali teprve s létáním své první zkušenosti, někteří z nás ladili stroje na další závody. Wrony létají stabilně, při zalétání v podstatě s modelem není problém a velmi ochotně předvádí pěkný kluz. V Biosce se dá s tímto strojem dosahovat standardně časů více jak třicet sekund. To vše za předpokladu váhy mezi 11–14 gramy. Již jsem viděl 18 gramovou Wronu a tak opravdu nelétala, neměla šanci.

Házedla byla zalétána a bohužel některá i rozbita. Většinou došlo na destrukci křídla, protože při výhozu v tak vysoké hale docházelo k velkému namáhání křídla. Je potřeba buď zesílit křídlo, respektive nosník, nebo změnit styl výhozu. Ale to je na každém modeláři, jak se k danému problému postaví.

Během létání padaly nápady ohledně soutěží, buď jedna soutěž v roce nebo až seriál soutěží. Oba dva nápady mají něco do sebe. Jde jen o to, aby byl dostatek zájemců o závody a samozřejmě, aby to bylo ekonomicky únosné. Termíny takových soutěží je další otázka. Kalendář je plný závodů a je potřeba nejprve udělat průzkum. Máme do podzimu čas, a tak budeme dále diskutovat, ptát se potenciálních zájemců atd.

Ještě přikládám obrázky z létání, které pořídil Petr Valtera. Pohled jak akci viděli kolegové z LMK Kladno je možné zobrazit na tomto odkazu.

Jirka Hloušek

Kliknutím zobrazíte galerii