Listopadový úvodník

Vážení přátelé a kamarádi,

je listopad, a v podstatě okurková sezóna. Osobně se teď věnuji spíše chalupě než modelařině a sleduji bedlivě vira v jeho počínání. Závody Sluka Cup byly na delší dobu těmi posledními, pokud se neúčastníte nějaké korespondenční soutěže některého ze Samů v ČR. Halová sezóna se zatím nekoná a Bůh ví, zda se vůbec konat bude. Co se týká kroužků, odbyli jsme já, Vláďa a Pavel jen jeden úvodní kroužek a opět je to u ledu a členskou schůzi jsme ani nezmínili, protože nevíme, kdy se opět sejdeme. Tak uvidíme, jak to bude dál.

Mám tady v krabici stavebnici RESku, kterou jsem objednal u Slávy Štorka a budu jí stavět. Ale nevím, kdy začnu. Jak jsem psal, jezdím na chalupu každý víkend, a i když počasí tam v osmistech metrech není ideální, věnuji se pracem, které jsem docela přes léto zanedbával. Jak říká moje žena, je potřeba nasekat dříví, opravit střechu, okna ucpat mechem … Nyní se zabývám neposlušnými dveřmi na půdě. O RESce ještě napíšu, jakmile jí dostavím, myslím si, že je to dobrý materiál na publikaci.

Na našem webu jsme uvedli během minulého měsíce 16 článků a výsledkových listin, a jednu dušičkovou vzpomínku na Libora Kmece. Bylo mi líto na něj nevzpomenout, a tak jsem si vyžádal od Roberta Kříže alespoň jednu fotku. Robert objevil Liborovu průkazku a fotku z ní ofotil. Plánek v Modeláři jsem si dohledal a zbytek je popsán v článku.

Nyní již jsem zahájil práce na doplňování seznamu konstrukcí našeho klubu a spřízněných duší v Badatelně. Bude to chvilku trvat, než se to na stránkách projeví, ale nespím a dělám. Je zajímavé, že v časopisech ze šedesátých let sice vídávám ještě známá jména jako dříve, ale čím dál tím méně. Je tam vidět určitý ústup našeho klubu ze slávy. Zatímco v padesátých letech snad jiného klubu v Čechách nebylo, v každém čísle, když nebyl uveřejněný plánek, byla alespoň reportáž o tom, že se někde létalo a byli jsme první, druzí či pátí, v šedesátých letech je plánků mnohem méně, jen od Radoslava Čížka a dva od Františka Dvořáka. Jinak nic. Mnohem více plánku je tam od Richarda Metze, v té době již člena LMK Kladno. Tyto plánky v našem výběru uvedu také, vždyť Richard patří mezi významné modeláře kladenského regionu a je jistě zajímavé sledovat jeho vývoj. Dokonce v tom čase bydlel v naší ulici, několik čísel od našeho domu. Uvažuji ještě o jedné věci, udělat takovou rubriku, kde by se mohly publikovat zajímavé články žehrovských a i kladenských modelářů, které byly uveřejněny v minulosti. Prostě doplnit naši Badatelnu dalšími zajímavostmi.

Ještě za čerstva uvádím, že jsme právě dostali zprávu z KLEM. Přidělování stavebnic volných modelů pro naše adepty v modelářských kroužcích je na dobré cestě. Zpoždění má na svědomí zase ten ošklivý vir. Takže si ještě počkáme. Myslím si, že za současné situace nám to až tak nevadí.

Doufám, že nás ještě čekají krásné dny, které budou příznivé pro létání. Za nepříznivého počasí se dá samozřejmě stavět nebo hrabat v historii. Doufám, že se brzo uvidíme a také se jednou sejdeme na členské schůzi, kde zhodnotíme letošní rok. K letošním výkonům připravím samostatný článek. Rozloučím se zvoláním příznivců Hvězdných válek:

Nechť vás síla provází!

Jirka Hloušek