Vážení, náš přehled modelů v Badatelně jsem opět rozšířil. Přidal jsem čtyři nové modely Radoslava Čížka. Jsou to modely ze začátků jeho konstruktérské činnosti, tedy pokud se tomu v té době dá říkat. A nejen to.
Zatím nejstarší zjištěný model je kluzák, chcete-li větroň R-36 Racek. Model Radoslav popsal v Informačních listech a doplnil fotografiemi. My máme v archivu pouze jednu fotku přeživší jeho publikační činnost.
Druhým modelem, který jsem do badatelny přidal je „Třímotorák“, model na gumový pohon se třemi vrtulemi z roku 1937. Opět se o modelu zmínil v Informačních listech. V archivu byla jedna velmi dobrá fotografie a tu jsem tedy přidal.
A protože modely šly pěkně za sebou po roce, tak dalším je gumáček RX-210. Tento byl zmíněn společně s fotkou v Informačních listech v roce 1993. K němu jsou pak dvě fotografie, které dokumentují, že gumáček existoval. Radoslav je tam opravdu mladík.
Dalším „novým“ modelem je jeho samokřídlo RCS-52. Toto skončilo neslavně ale fotky máme, a tak je společně s článkem z Informačních listů publikujeme.
Další model, který jsem sice nepřidal jako nový, ale doplnil posbíranými informacemi je Reprezentační A2. Autorem modelu je po všech zjištění Josef Harapát a Radoslav Čížek si jej postavil také. Společně s Pepíkem se pak zúčastnili výběrovky pro MS v roce 1955. Tam se nominoval Pepík a svůj závod v západoněmecké Mohuči pak v roce 1955 odlétal. Fotek je nakonec spousty i když na začátku bylo velmi málo informací. Nakonec fotky byly jak u Radoslava Čížka, tak v archivu Františka Kratiny.
Reprezentační A2 jsem po určitý čas považoval za dárce křídla pro Experimentální RC A2, nikoliv 531-A jak píše Radoslav Čížek. Ale jak jste se dozvěděli v článku, tak tomu tak není. Ale počkejte si na třetí díl „Období krátkých nosů“.
Posledním modelem, kam jsem přidal fotografie a odkaz na publikovaný článek je RC model Delfín. Jak jsem slíbil v prvním díle „Období krátkých nosů“. Takže nyní je dokumentace kompletní. Tedy maximum toho co máme.
Pro dnešek je to s novinkami vše. Zase do Badatelny něco přidám příště.
Zdraví Jirka Hloušek