Odešel Mirek Rohlena

Vážení kolegové a kamarádi,

máme tady smutnou zprávu. Včera zemřel náš kolega, konstruktér a modelář Mirek Rohlena ve věku 89 let.

Mirka jsem znal osobně a ještě před necelými dvěma roky jsem byl u něj na návštěvě. Vyprávěl mi o svých vrtulích a také samozřejmě o svých modelech. Navrhoval mě, abych opět rozjel časopis Volný let, chtěl se podílet na jeho vydávání jako člen redakční rady. Tenkrát jsem mu vysvětloval, že to nelze tak jednoduše dělat, protože jsem zaměstnán a ještě se zabývám dvěma kluby a dvěma weby. Naposledy jsem se s ním setkal loni v Lipencích. Přijel se svou rodinou si popovídat a podívat se na modeláře, což byla jeho celoživotní náplň.

Jeho vrtule vyráběla firma IGRA. Jak asi víte, ta, co byla určena pro modely kategorie P30 byla nejlepší na světě. Původní návrh byl vtvořen jako model ve dvojnásobné velikosti. Pak se teprve tvořila forma 1:1. Ostatně vrtulemi se zabýval do poslední chvíle. Některé šablony, pečlivě připravené, mám na níže uvedených fotografiích.

Mirkovy stavebnice asi všichni znáte a nemá cenu je příliš představovat. Snad jen ukázka modelu z dob devadesátých pro firmu Hacker.

A zde je unikátní archivní fotka z osmdesátých let minulého století. Mirek se podepisuje zájemcům o modelářský sport na jejich modely Favorit jehož byl konstruktér. Bylo to na slánském letišti.

Mirek Rohlena se opět podepisuje, ale to se píše rok 2018

Když jsem zveřejnil článek o něm  jeho modelech na stránkách SAM95, byl velmi potěšen a volal mi. Pochválil mě za snahu a zkritizoval za to, že mohl být článek ještě lepší, kdybych se u něj zastavil. Takový byl Mirek, perfekcionista.

Jistě jsou lidé, kteří jej znali mnohem lépe než já, ale já se rozhodl, že svou vzpomínku napíši ihned a velmi spontánně.

Prosím, věnujte Mirkovi Rohlenovi tichou vzpomínku.

Jirka Hloušek