Páteční zálet

My chlapci, co spolu chodíme nejsme žádní záletníci. Ale v pátek jsme na záletech byli. Co že jsme to vlastně dělali?

Tak kromě Romana, který vyrazil do práce, jsme se večer po šesté sešli na letišti, Jirka Hruška s Honzou, Vláďa Horák, celý klan Bačinovic a náš rodinný tandem Jiří a Jiří Hlouškovi. Krásně posekané letiště a příznivý vítr foukající téměř ve směru dráhy..

Já osobně jsem potřeboval znova rozlétat A2 Saturna po loňské havárii v Lipencích. Vláďa Horák přivezl lakem vonící A2 Expe, ještě bez popisků, Honza Hruška potřeboval vyzkoušet nově nakroucená křídla Luňáka a Maruška Bačinová měla úplně novou Sambu EVO, také ještě bez pruhů a popisek. Vypadala jako bílá nevěsta (tedy ta Samba).

Nejprve se klouzalo a ladilo. Po tom, co už jsme byli celí splavení z toho, jak intenzivně házíme jsme se vrhli do vzduchu. Náš Jirka mezi tím poletoval s Čápem ve výšinách. Nevím, jak to ten Čáp dělá, ale dostane se vysoko na plnou šňůru i za bezvětří a nádherně klouže i když termika není a časy jsou přes čtyři minuty.

Vláďova Expe se trochu tlačila k zemi, takže se začalo vyndávat olovo z „čumáku“. To samé jsem dělal já, protože jsem zjistil, že Saturn zůstal naložený z Lipenců a létal „pod psa“. Luňák majestátně poletoval a vypadalo to, že zmenšení negativů na uších pomohlo.

Pak šla na start Maruška se Sambou. Od začátku Samba létala, tak jak Samby létají, ale Jirka s Čápem jí konkuroval. Samba je dobré letadlo a určitě svým projevem nikoho nezklame. Kluz je výborný, proniká pěkně proti větru. Inu, moderní letoun s malou čelní plochou. Jsme rádi, že se nám povedlo od svazu stavebnice získat a Marušce to létá.

Paní Bačinová za podpory všech členů rodiny vodila Ťuhýka, je to historik od pana Hvězdy staršího a Radek ve volných chvílích pohazoval výhru ze závodů RESek, malé RC házedlo.

Můj Saturn si dal říci, po odebrání olova začal klouzat přibližně tak jak by měl. Ale nejásám, ještě to není úplně ono. Saturn se na gumicuku za celou dobu nedostal tak vysoko jako Čáp a nenalétal stejné časy. Prostě, zatím mu to tak nejde. Projevilo se i zkroucené křídlo, které trochu bránilo v zatáčení doleva, ale to byla maličkost. Poslední let dne což byl poslední let Saturna řídil Jirka junior a vodil jej po obloze velmi zkušeně. Odhaduji, že byl ve vzduchu asi tři minuty a pak přistál blízko celého žehrovického týmu.

Odjížděli jsme všichni nadšení, že nám to začalo všechno létat. Jakmile bude chvilka, půjdeme zase.

Jirka Hloušek