Svět v lahvích

Obrátil se na mne jeden modelář, který poptával plán na model Radoslava Čížka Saturn B. Po e-mailu jsme se dali do řeči a vyplynulo z toho povídání o modelařině. O modelařině, nejen letecké, ale úplně jiné. A jaké? Je to skládání modelů do lahví.

Když jsem byl malý, měl jsem představu, že do lahve staví modely lodí námořníci ve výslužbě, kteří nejprve vypijí obsah lahve a pak do něj vyskládají Santa Mariu nebo Kursk.

Ale ono je to všechno jinak. A tak již nechám vyprávět pana Emanuela Hodu.


Můj první model letadla byl Tulák, ale ten jsem nedokončil, bylo mi deset, nikdo neporadil. Po letech jsem se přihlásil do Svazarmu a tam jsem začal stavět Saturn pana Čížka!!! Já ten model miloval….Pak mi „fouknul“ a já začal stavět modely vlastní konstrukce, větroně a motoráky. Vzorem mi byl kamarád Vašek Patěk motorář, Mistr Evropy (Mistr Evropy v kategorii F1C pozn. webmastera) a Karel Báče, „nestor“ Strakonických modelářů.

Po pravdě jsem byl lepší stavitel. I když pár nevýznamných závodů jsem také vyhrál. Motoráky ale byly „nervy“. Vláďa Hájek špičkový motorář pravil: „Prosím Tě, ty s tím raději ani nelítej. To je škoda rozbít….! A pořád se na moje modely chodil dívat. Jednou jsem blbě spočítal plochu a tak jsem přidal na konce křídel ty koncovky jak mají dopravní letadla na konci křídel a „stojí nahoru,“ odborně se tomu říká Vinglety. On se ptal „Co to je“…A já aniž by to někdy viděl, pravil, že je to na zvýšení stability….Ale to jsem kecal.

Před vojnou jsem létal větroně A2 a motoráky C2 a na vojně jsem stavěl modely cizí bojové techniky.

No a podívejte se, kam jsem se zatoulal….Viz příloha …Do dnešního dne jsem vestavěl do lahví 1108 modelů….

Zdraví a hezký den přeje Emanuel Hoda


Krom fotografií jsem obdržel odkaz na web pana Hody. Naleznete zde fotografie, návody a odkazy na televizní pořady, kde pan Hoda prezentoval své modely.

www.modely-v-lahvich.wz.cz

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/article.asp?article_id=1341

Věřím, že modely v lahvích potěší vaše oko.

Jirka Hloušek