Trocha historie z filmu

Vážení, je čas léta a dovolených. Na Rané běží tábory modelářů. Tento týden jsou kluci Slavíkovi právě na Rané. Je tam také Jirka Šífi. Já jsme například na chalupě. Pokud je počasí, kdo může, poletuje s nějakým modelem. Kamil Vydra ale třeba tvrdě trénuje na MČR.

A protože je to léto, tak se pojďme podívat na něco oddychového. Relax je důležitý i pro modeláře.  Já to vím ze své zkušenosti. Musím si také odpočinout od toho všeho. Ale nebojte, neflákám se. Průběžně pracuji na výstavě a stavím nový model. Současně ještě potřebuji dodělat tu svou tři a půl metrovku.

Proto jsem si pro vás připravil několik filmíků z platformy Youtube.

Nejprve se pojďme podívat na začátky amatérského létání. Někam do let sedmdesátých. Respektive do začátku této dekády. Neohrožení muži zde zkouší své výtvory, které byly určeny k letu.

Jako druhý film se podíváme na pokusy vzlétnout z předminulého. Bratři Wrightové a jejich Flyer

Na jednu americkou repliku letounu Curttis Pusher, která létá. Záběry z vrtulníku jsou velice pěkné.

a také na jednu repliku kluzáku Otto Lilienthala. Němečtí kolegové šli na to vědecky a důkladně. Ale upřímně, až to uvidítě, tak smeknete před Ottou Lilienthalem, protože to musel být velmi odvážný muž.

Ten tkalcovský stav, který pracuje dle děrných štítků jsem viděl na vlastní oči. Kartičky s dírkami se schovávají, protože jsou v něm zaznamenány veškeré původní vzory a struktury látek, které se na nich tkaly. Takový stroj můžete shlédnout například v technickém muzeu v Liberci.

Doufám, že si užijete zábavy a nebude to pro vás jen ztráta času.

Jirka Hloušek