Halové Mčr 2023 Děčín

Letošní Mčr halovek se konalo 10.-11.6.2023. Hala poskytuje dostatek prostoru pro let, tedy výška 12 metrů a šířka a délka – téměř nedohlédnete. Takže své modely můžete naladit tak, aby opadání bylo co nejmenší. Tedy roztáhnout kruhy a dívat se, jak se model velkými kruhy snáší k zemi. To vše za předpokladu, že model z výhozu přejde bez přílišných ztrát a ten výhoz je někam blíže stropu. To ale není tak jednoduché, protože modely pohybující se váhou mezi 10 – 15 gramy musí jejich majitel dokázat do té výšky vyhodit. A to byl letos kámen úrazu a dokázali to jen ti nejlepší. Nesmím ale zapomenout na jednu věc, halové Mčr není jen o kategorii F1N ale létají se i gumičky a to A6 a P3.

V sobotu jsme dorazili do haly poměrně brzo. Já, Jirka junior a Honza Hruška jsme vyjížděli z Kladna kolem sedmé a řítili se Českým středohořím k Portě Bohemika za již pěkného ale větrného počasí. U sportovní haly jsme bylo asi v půl deváté a šli rovnou trénovat. Krásné nové stroje v krabici a k nim jsme přidali něco těch starých osvědčených. Ty staré máme již asi pět či šest let a je to na nich už hodně vidět. A právě tyto staré stroje nás zachránily. Kluz u nich není tak dobrý jako u těch nových, za to přechod, nejdůležitější fáze letu je u nich mnohem lepší. Takže nakonec jsme do závodu šli s těmi, kde je jistota.

V hale již byli naši kolegové a kamarádi, když už mám jmenovat, tak tradičně se obejvil Venca Dlouhá se svou paní a Karel Klingora. Ten hází levou i když je pravák. Po letošním zimním úrazu rukou přiliš nevládne. Za 14 dní po úraze se ale naučil házet levou.

Jirka Tůma přijel ve svém repre tričku z Mistrovství Světa v F3B. Byl krásně barevný a na zádech měl svou firemní reklamu.

Samozřejmě s ním dorazili oba mladší Tůmové a nemohl chybět ani Jirka Mihulka, který je již třetím rokem v perfektní formě. Očekával jsem souboj o mety nejvyšší právě u této skupiny modelářů.

Přijel Zdeněk Hykš s partou z Vilémova a Vansdorfští. Mají to určitě blíže než například na Panenský Týnec, kam přijeli na přebor středočeského kraje.

Nesmím zapomenout na Trtíky, kteří jezdí na halová házedla pravidelně. Opět s celou hromadou Wron. Mají jich zásoby.

Na Mčr z Moravy dojeli Dušan Garba se svou létající přítelkyní, Josef Žídek ve skvělé formě a Libor Sýkora, který házel Wronu za ucho a byl nejlepší závodník s Wronou v poli.

Kdo nemohl chybět byl Vítek Privara, který vše organizoval ale také létal a Světluše Hochwalderová, která měří a pomáhá na všech Děčínských soutěžích v hale.

Po prvním kole naše Žehrovické trio nemělo výsledky, kterými by se mohlo chlubit. Přes stovku jsem se dostal jenom já. To že jsem byl v prvním kole na třetím místě nebylo důvodem k optimismu. Výška nic moc a klukům modely přecházely s velkým zhoupnutím. O přestávce jsme ladili, což se projevilo zlepšeným výkonem Honzy Hrušky. Také Jirka se mírně zlepšil. Po druhém kole jsme již přes stovku byli všichni.

Třetí kolo mělo rozhodnout. Ve druhém kole se zlepšili i ostatní a tak jsme i po zlepšeném výkonu klesli do středu pole. Josef Žídek postupoval pořadím, s časy dostal přes čtyřicet vteřin. Jirka Tůma po nesnázích v kole prvním se již dostal do formy a jeho lety naznačily, kdo by mohl být první. Jirka Mihulka létal jak v kole prvním i druhém velmi dobře, ale pozici prvního ztratil. Dušan Garba nelétal špatně, ale časy přes čtyřicet se mu vyhýbaly.

Třetí kolo bylo odlétáno po obědě. Začalo o něco později než bylo určeno. Víťovi oběd chutnal asi si přidal, a tak po obědě dorazil se zpožděním. My jsme se mezi tím ve snaze vylepšit přechody našich modelů uházeli, takže ve třetím kole jsme se již nezlepšili. Jen Honza přidal jednu 35 čímž se stal nejlepším z našeho tria.

Mistrem republiky se stal Jirka Tůma. Svou pozici vylepšil v posledním kole, kdy jeho model naklouzal 48,2 sekundy. Špičkový čas. Druhý byl Jirka Mihulka a třetí zaslouženě Josef Žídek.

V Juniorech bylo pořadí následovné, první byl Honza Hruška, druhý Jirka Hloušek junior a třetí Olda Trtík mladší.

Ve starších žácích byl první Jirka Havlíček z Vilémova (Zdeněk Hykš měl radost), druhý Luboš Trtík a třetí Ivan Sadovský opět z Vilémova

A protože se létala i kategorie mladších žáků, tak Šimon Poliak z Vilémova byl první a druhý Jan Hamerský z Děčínského klubu.

Všem gratulujeme!

V neděli 11.6.2023 se pak létali „gumičky“ tedy kategorie A6 a P3. My jsme u toho nebyli, protože tyto kategorie nelétáme. V A6 zvítězil Zdeněk Cinert, mimochodem, tato kategorie byla celkem obsazená, létalo 18 modelářů. V kategorii P3 zvítězil také Zdeněk Cinert. V neděli mu to celkem létalo a tak doslova ostatní pobil svými modely.

Celkové výsledky:

Výsledky ke stažení zde:

V sobotu jsme natočil krátké video, na které se můžete nyní podívat

Ještě odkaz na mojí rajskou galerii

Jirka Hloušek

Foto: Jirka Hloušek