Kamilovy tréninkové stroje

Kamil je velmi aktivní modelář. Neustále vymýšlí, co by postavil. Ostatně v loňském roce postavil více jak patnáct házedel, laboroval, měnil a vylepšoval co se dá aby na letošní sezónu byl připraven. Nakonec některé projekty příšly v niveč, ale některé naopak zlepšili jeho výkony a to citelně. K samotným házedlům se ještě vrátím. To co vám chci dnes ukázat je čerstvě zalétnutý bubliňák. Model je tedy sestaven z „nerozbitné hmoty“. Odhaduji, že jde o EPP.

Model se jmenuje Aritruck. Vyrobek Honzy Sedláčka od firmy RCFACTORY. Kamil celý model ještě potáhl slabounkou folií. Tím se schovaly veškeré mezery a nerovnosti, které EPP má, což zlepšuje jeho vlastnosti.

Jak sám píše:

AIRTRUCK je naprostá PARÁDA.  S vrtulí  APC 9X7.5″ a díky nažehlovačce létá rychlostí cca 100km/h. Mám nastavené malé výchylky. Je to prostě skvělé éro na učení a pěkné na relaxaci a trénink!

Fakt mě to příjemně překvapilo.

Odhaduji výkon jen kolem 350-400W a opravdu je to neskutečně tichý provoz a i dobrá klouzavost.  To je díky té fólii, která to opravdu zvedne výkon jako kdyby bylo éro konstrukční s potahem“.

Mimochodem, to potahování slabounkou folií není zase tak jednoduché. Celkem to trvalo než to bylo dokonalé.

Kamil má rád rychlost, takže chystá i pokus s baterkou o velkosti 4S. Odhaduje, že výkon se dostane někam na 550W a letovce 800g !

Airtruck si také vyzkouší Max. Aby se postupně stal stejně rychlým pilotem jako Kamil.

Při záletu Airtrucku Kamil ještě vyzkoušel samokřídlo od firmy MS COMPOSIT o rozpětí 550mm s letovkou 190g na 3S Lipolku 650mAh s vrtulí graupner 5.2×5.2 z pyloňáku. Hodně ostré samokřídlo létá asi 150km/h.  Ale to už je problém udržet na obloze. To již není pro začátečníky.

Kamil pořídil fotografie ze stavby Airtrucku. Model samotný je skládačka. Některé díly jsou z překližky. Všechno do sebe zapadá takže skládáte a lepíte, a pak zase skládáte a lepíte.

Důležité je pak vymyslet, kam s elektronikou, aby se materiál nemusel příliš vyřezávat. Ideální je všechno schovat, aby nic netrčelo zbytečně ven.

Model má tzv. motýla, serva se tak zabudují přímo do ocasních ploch.

Kamil Vydra a Jirka Hloušek

Foto: Kamil Vydra