Poslední Volný let Volného Letu

Mám na stole poslední číslo časopisu Volný let. Je nejen poslední v řadě, ale je poslední vůbec. Od tohoto vydání již časopis neexistuje. Je mi to líto, protože jsem si časopis oblíbil. Články jsem četl především z toho důvodu, abych se dozvěděl, jak se létalo na soutěžích, kde jsem nebyl. Sám osobně jsem začal psát do časopisu teprve nedávno. Jsou to většinou články k závodům kategorie F1N, kterou se snažím nadšeně propagovat.

Když jsem po létech „nic nedělání“ se vrátil k modelařině, setkal jsem se s Pepíkem Kubešem. Známe se roky, protože, byl můj první modelářský vedoucí ještě v Okresním domě pionýrů na Lapáku (dnes již rozpadlý hotel LaPark), okamžitě mě nabídl tento časopis. Bral jsem to tak, že je to náhrada za dnes již mrtvý časopis Modelář. Později jsem zjistil, že je to v podstatě komunitní časopis, který mají rádi především aktivní volňáskáři. Okruh zájemců se asi časem bohužel změnšoval, a jak je v posledním čísle napsáno, zájem něco napsat byl také menší a menší.

Máme svou zkušenost ze SAM95. Vydávat časopis je velmi těžké. V klubu SAM95 máme interní časopis Informační listy (vychází 5x do roka). Jeho prvním šéfredaktorem byl Radoslav Čížek. V dobách devadesátých minulého století to bylo informační medium, které bylo plné zajímavých informací. Jak šel čas, jeho úlohu postupně převzal web, nebo chcete-li webové stránky. Je to informační medium mnohem rychlejší a flexibilnější. I když časopis ještě vydáváme, kulhá za webem nejen aktuálností svých informací, ale i možnostmi. Video přes něj nikomu neukážeš. Chápu jej již pouze jako archivní medium, které vždy zachytí jeden obrázek, události, které se staly mezi jedním a druhým číslem. Nic nového nepřináší. Jinou přidanou hodnotu již nemá.

Nyní se na místo webu tlačí Facebook. Bohužel toto médium či sociální síť je přesně to, co já osobně považuji za problematický zdroj. Ale to nebudu nyní rozebírat, snad někdy jindy.

Osobně si myslím, že živé webové stránky jsou výborným zdrojem informací. Pokud pravidelně zveřejňujete informace, které jsou alespoň pro někoho trochu zajímavé, nebo důležité, začnou se k vám čtenáři vracet. Co se týká nákladů, jsou webovky na provoz mnohem levnější a údržba méně náročná. Jenom s těmi webovkami žijete každý den. Kdo dnes vydává časopis v malých nákladech, jako amatér, zasluhuje poklonu, protože je to velká starost a práce. Dávat něco do „tisku“ dělat korekce, aby bylo vše perfektní, naplnit všechny stránky časopisu a dodržet termín, je úkol, někdy až nadlidský. Dlouhodobě to vydržet nelze. Na webových stránkách reagujete rychle, v podstatě ze dne na den, máte k dispozici nejen text a fotografie. Můžete uvádět videa a také odkazy na informace na jiných webových stránkách. Lidé se doví vše hned, další den po tom, co se něco událo. Není to skvělé?

Tedy, časopis Volný let skončil ve své fyzické podobě. Třeba se znova objeví jako web či jiné médium. Uvidíme.

Pokud někdo má chuť něco někdy napsat, naše stránky LMK 205 Kž nebo SAM95 mu mohou pomoci ke zveřejnění.

Zdraví Jirka Hloušek