RES-KŽ výsledky

Vážení kolegové a příznivci našeho webu. V sobotu 26.8.2023 jsme odlétali 4. ročník soutěže RES-KŽ. Pro nás, tedy klub Kamenné Žehrovice je to jedna z největších soutěží, které během roku pořádáme. Výhled počasí nesliboval nic pěkného. Tedy déšť a vítr. Ale naštěstí ke konci týdne se předpověď postupně vylepšovala. Nakonec se rosničky dohodly, že bude pršet jen ráno a vítr foukat jen do 4 metrů. Přesto, když jsme se podívali na přihlášky, bylo znát, že modeláři uvěřili dřívějším předpovědím, a tak se přihlásilo asi 20 soutěžících a přijelo 19. Je to tedy méně než v minulých ročnících.

Co se týká časoměřičů, hned z kraje měsíce jsem rozeslal mužstvu informační e-mail. Vždy se snažím oslovovat ty mladší. Nakonec jsme obsadili stanoviště jen tak tak. Kromě mě se časoměřičem stal Jirka junior, jeho spolužák Kuba, náš kamarád a kolega Michal Hládek z RC Mánie a Veronika Bačinová.  Pavel dělal velitele a pomocníka jeho teamu a startéra. Computermana dělal Pavlův příbuzný Michal.

Soutěž nakonec začala po tom, co skončil déšť kolem půl desáté. První starty proběhly záhy. Program byl stanoven tak, aby slibovaný odpolední déšť nás nezaskočil. Startovalo se tedy z pěti stanovišť a chtěli jsme odlétat 6 kol plus dvě finále. Hned na úvod jsme museli otáčet stanoviště, protože začalo foukat od západu ne od východu. I když tak ráno foukalo. Po prvních dvou skupinách se začala přemisťovat stanoviště dál od parkujících aut. Důvodem byl boční jižní vítr, místo slibovaného západo-jižního. Po odlétaných dvou kolech jsme otáčeli stanoviště opět. Aby ke konci závodu opět foukalo do zad. Ale potřetí stěhovat startoviště jsme již vzdali. Počasí bylo ze začátku na nás doslova mírné. Teplý vítr foukal asi kolem jednoho metru. Později ale do toho šláplo a bylo hodně slunečno, teplota prudce stoupla a mnozí z nás se pěkně spálili. Vítr foukal kolem slibovaných 4 metrů. Upřímně, v tom 30 stupňovém vedru jsem obdivoval „staré“ pány, kteří běhali pro gumicuky. Klobouk dolů.

Závod se vyvíjel pro některé účastníky velmi dobře. Například Tomáš Vydra létal ve skvostných výškách. Velmi disciplinovaně létal Štěpán Bačina a hodně se mi líbil žák Vojta Kalenda, který létal velmi slušné časy i přistání. Tentokrát se úplně nedařilo Pavlovi Břinčilovi a také našemu Radkovi Bačinovi. Naopak Láďa Bušek létal krásně a přistával téměř na bod. Gejz Mate byl při chuti a létal velmi dobře. Některé skupiny měly výborné termické podmínky, a pak náhle termika odezněla. 1000 bodů si pak odnášeli ti, kteří se na obloze drželi zuby nehty, křídly, no zkrátka vším, co bylo v rámci pravidel možné. Taktikou bylo i to, se ihned po vypnutí vydat na předem vytipované místo a zde se snažit nějakou tu bublinu zachytit. I takto to vypadalo v jednotlivých kolech.

Pavel vyhlašoval výsledky za největšího odpoledního žáru a my jsme se již těšili, že se spálenými obličeji pojedeme domů.

Výsledky si můžete prohlédnout zde:

Senioři

Junioři a žáci

Ještě odkaz na galerii Pavla Bačiny

https://www.rajce.idnes.cz/pbacina/album/res-f3l-kz-26-8-2023-jelenice

Když jsme mluvil s Pavlem, mluvili jsme o tom, že pátých ročník soutěže by měl mít již své logo. Soutěž si to zaslouží.

Závěrem díky Pavlovi a celé jeho rodině za přípravy a realizaci akci. Já děkuji časoměřičům, kteří se nabídli dobrovolně bez nároku na odměnu. Budeme se muset zamyslet, zda a jak časoměřiče zajistit příště. Měli by se začít zúčastňovat i naši junioři z kroužku. Jirka junior a Honza Hruška chodili měřit již od třinácti. A samozřejmě děkujeme sponzorům, tedy obci Kamenné Žehrovice a firmě Kavan.

PS: Asi bude i video

Jirka Hloušek

Foto: Pavel Bačina

Odkaz na článek Ládi Buška na RES.CZ