Samba má bratra

Ne velkého, ale stejně velkého.

Nedavno zmizela z nabídky Švýcarské firmy CAD2CNC oblíbená RESka SAMBA 2.0. V nabídkách e-shopů tak zůstala lehčí sestra SAMBA 2.0 EVO. Říkal jsem si, že asi již nebyl zájem o těžší variantu této pěkné stavebnice. Po několika měsících se ale objevila RESka nová. Výrobce píše, že tento model vznikl z důvodů poptávky a doplnění nabídky o ještě pevnější variantu Samby, která má větší pronikavost proti větru a nahradí původní SAMBu 2.0. Tak a proto tady máme RESpekt.

Model je připraven dle aktuálních trendů. Tedy hlavní nosník je uhlíková trubka, dle obrázku se v koncových částech křídla zmenšuje průměr. Současně zmizelo vykrajování odtokové hrany za každým žebrem, což je zjednodušení oproti Sambě. Odtokovka v každém lomení má překližkovou výztuhu. Křídlo je dělené ve středu křídla, nikoliv jako na Sambě, kde byl střed s brzdou a pak nasazovací uši.

Aby se při otevřené brzdě nezrušila účinnost kormidel, je na každé polovině křídel jedna brzda samostatně, nikoliv jedna centrální. Tudíž to vyžaduje implementaci dvou serv a použití dvou kanálů na přijímači nebo Ypsilon kabelu.

RESpect má Drelův profil AG24 jak káže trend, Samba měla modifikovaný profil S3021. Předpokládaná váha do 450 gramů. Plocha křídla se ale v porovnání se Sambou 2.0 zmenšila. Samba má plochu 38 dm2, její bratr 35,2 dm2.

Když se podíván na ocasní plochy, odhaduji, že pohyblivá část směrovky o trošku nabyla, i když opticky vypadá nižší. Kdo létal se Sambou tak ví, že směrovky u modelu není dost. Konstruktér se snažil toto trochu zlepšit. Ocasní plochy již nejsou slepeny do kříže, ale výškovka je oddělena od směrovky. Výškovka je demontovatelná, tudíž je možné celý model složit do tašky.

Výrobce se zaručuje, že kompozity jsou kvalitní a díly jsou vyřezány na Švýcarské technologii nikoliv Čínské (co proti nim všichni mají, roušky dodali…). Stavebnice vyžaduje minimum broušení, jak je uvedeno. Když porovnám cenu modelu, tak Samba 2.0 EVO stojí 158 Švýcarských franků a RESpekt 198 CHF. Je tedy dražší, pravděpodobně o cenu kompozitů. Stavebnice opět obsahuje vše potřebné ke kompletaci modelu krom elektroniky.

Třeba se s RESpektem na našich letištích potkáme.

Jirka Hloušek