Resky od sousedů III

Již potřetí se vracíme k tématu stavebnic RESek. Dle mého je dobré, mít trochu přehled, jaké stavebnice jsou k mání a jaký je v podstatě trend ve výrobě, nejen u nás, ale i v zahraničí. Když se dívám, je jasný trend využívat kompozity, jak dovolují pravidla. Protože pravidla nejsou úplně sjednocená, mohou být v RESkách odchylky dle povahy kraje. Pokud ale dojde ke sjednocení, což zmiňuje web RES.CZ na úrovni FAI, pak asi nastanou nějaké změny více či méně kosmetické. Je dokonce možné, že určitá vylepšení, kterou jsou dodána do nových pravidel se budou muset opět odebrat. Ale dost mentorování a pojďme se podívat přes hranice. Co třeba Slovensko?

Jako první model ze Slovenska mě napadl model Liptov. Autorem tohoto stroje je Julius Valaštiak. V podstatě na našich e-shopech jej nenajdete, stejně jako další modely a je nutné kontaktovat výrobce přímo. To je jediný rozdíl mezi světem směrem na západ. Model je, odhaduji prvním dílem autora.

Jako další model, který Julo Valaštiak dělá je krásná stavebnice modelu s krásnými tvary RESka ELI. Model jsem vloni viděl létat na závodech v Jelenici a byl to moc pěkný pohled. Ostatně některým členům našeho klubu se model velmi líbil také.

Dalším pěkným modelem je RESka Viana. Autorem modelu je Karol Chyba.  Model je opět střižen do oblých tvarů, stejně jako předchozí RESka.

Uvádím i video, abyste se mohli pokochat tvary a těmi motýlky na začátku videa 😊

Ještě jsem koukl do Německa, kdysi jsem tam zahlédl jednu RESku. Vzpomněl jsem si na Modellbau Thiele. A tak jsem opět našel jejich stránky a tady je jeden z jejich modelů AIRES.

https://www.modellbau-thiele.de/

A protože další RESky ze zahraničí jsem neobjevil, končím s tímto pojednáním. Doufám, že vás to inspirovalo a třeba si někdo postaví RESku, která se v našich krajích příliš nevyskytuje.

Letu zdar!

Jirka Hloušek