Podzim je totiž krásný…

V neděli 3.10.2021 jsme byli na soutěži, kterou pořádal náš spřátelený klub LMK Kladno. Odpoledne jsem měl nějaké vyřizování na letišti Raná u Loun LKRA. Využil jsem krásného podzimního odpoledne a vyrazil na kopec Raná.

Cestou jsem potkal Gurua všech amatérských letců pana Kodýtka. Jel v jednom ze svých neuvěřitelných samohybů odněkud z místa za vesnicí. Vzpomněl jsem si na svěcení kapličky na Malém Hrádku. Pan Kodýtek totiž opravil zdejší kapličku. Je to jediný pozůstatek po vesnici, která tam ještě začátkem minulého století byla. Mimochodem, byla tam zájezdní hospoda, a hlavně tudy vedla formanská cesta (ta cesta v krajině má minimální převýšení, asi tenkrát mysleli hlavou). Ta byla funkční od středověku do doby, než jí přetnuly silnice novodobé. Tak a nyní k tomu svěcení. Přijel zástupce Litoměřické diecése. Pan Kodýtek stvořil „PAPA-mobil“ a to tak, že obětoval jedno ze svých vozidel a uřízl mu střechu. Přepracoval přívěs za auto aby se z toho stalo vozidlo pro 6-8 lidí. Prostě takový „Papa-autobus“. S tím představitele diecéze odvezl na Malý Hrádek a ti pak vykonali obřad. Nyní je oficiálně kaplička nazvána „Výklenková kaplička sv. Josefa Kopertinského“.

Nyní se vrátím k původní myšlence. Vzal jsem ženu a vyrazili na Ranou. Nádherné počasí k tomu doslova vybízelo. Konečně půldne klid a Relax. Chůze směrem vzhůru mě velmi uklidňovala i když jsem funěl jako parní Sentinel. Cestou jsem udělal několik fotografií. Na vrcholu mě vždy pojímá takový pocit, jak to říci, pocit prostoru a sounáležitosti s prostorem.

Létali tady padáčkáři a několik svahových modelů. Foukalo alespoň 6 metrů a krajina se halila do oparu. Proto na fotkách nejsou některé prvky v krajině dobře vidět. Sluníčko bylo poměrně nízko, jak už to tak na podzim bývá. Prohodili jsme několik slov s padáčkáři a prošli se po hřebeni kopce.

Tak se podívejte alespoň na několik fotografií z našeho výletu. Třeba vás ta podzimní nálada přepadne také. Podzim je totiž krásný…

Jirka Hloušek