Nové fotky v našem webovém archivu

Vážení kolegové a kamarádi, příznivci našeho webu.

Dospěl jsem do stádia, kdy jsem převedl fotografie z archivu do elektronické podoby. Snažil jsem se udržet, pokud možno co nejvyšší kvalitu při přepisu. Pustil jsem se do toho jako amatér a netuše, co je to za práci jsem nadšen kopíroval. Samozřejmě jsem hned první várku fotografií potom radši smazal a začal znova s nabytými zkušenostmi. Těch fotografií je asi 400 a mnohé znáte velmi dobře. Především se objevily v časopisech Letecký modelář a později Modelář, nebo v Informačních listech. Ale kvalita je mnohem lepší, protože naskenované fotografie dělané ofsetovou metodou značně snižuje kvalitu takového obrázku. Je zde samozřejmě i sada fotek, které nikde publikovány nebyly.

Ostatně můžete posoudit tento příklad. Nejprve fotografie modelu AV-46 převzatá z Informačních listů

AV-46 z původní fotografie

Je v tom „drobný rozdíl“.😊 Myslím, že jako dokumentační fotografie to není zas tak špatné. Berte to tak, že žádné profi zařízení nemám. Třeba jednou budou dostupné softwary na takové úrovni, že sami fotografii opraví a zvýší jejich kvalitu. Myslím, že to není od věci a značně se vylepší kvalita archivů. Ale nyní nic takového nemáme, tak je to tak jak to je 😊

Takže část fotografií jste již viděli na výstavě v Kamenných Žehrovicích a nyní jsem začal doplňovat náš archiv modelů těmito fotografiemi. Postupně identifikuji, co je to za model a pak fotku zařadím na naše stránky. Je zde i malá zrada. Některé černobílé fotografie nejsou zas tak staré (pocházejí z devadesátých let) i když „staře“ vypadají a ty musím zatím odložit. Musíte se i podívat na rub fotky. Občas je tam nějaká poznámka anebo datum. Někdy tam ale není nic.

Chci ještě říci jednu věc. Radoslav Čížek fotografoval své anebo modely kolegů, případně kolegové fotografovali Čížkovy modely. Většinou fotili modely, kterým přikládali nějaký význam. Občas se ale vyskytne fotka modelu, který nebyl nikdy zveřejněn. Přesto, nějaký význam takový model měl. Uvidíme, zda se podaří nějaký takový model identifikovat.

Postupně ale nepravidelně budu uvádět informace, kde jsem, co doplnil. Například nyní se mi podařilo najít (v té hromadě) fotky Luňáka. Tedy jasný důkaz, že takový model existoval a létalo se s ním. Takže jsem jej vložil do první dávky, abych se s vámi podělil. Fotky nebyly nikdy publikovány.

A nyní první dávka:

Tak, a to je v první várce vše.

Rozjel jsem několik dalších projektů, které by měly vyústit v články případně v další aktivity na našich stránkách.

Doufám, že se vám to všechno bude líbit.

Zdraví Jirka Hloušek