Kdo si představuje, že když LMK Kladno pořádá modelářskou výstavu, tak to bude jen o leteckých modelech, zjistí, že je to trochu jinak. Kdo zná LMK Kladno lépe, ten ví, že to jsou i modely lodí, tedy ty, které plovají nejlépe na Čabárně v rybníčku. Ale letošní výstavu pojal náčelník klubu a kurátor výstavy Míla Modr jako všeobecnou výstavu modelářství a sběratelství. Výstavu jsem navštívil 29.12.2022.
Jak vidíte z tabule, je zde uveden jako druhý kurátor Jaroslav Vyšín. Pan Vyšín je profesionální fotograf a pracovník muzea. Ještě uvedu jednu informaci jako bonus, otec pana Vyšína byl v padesátých létech členem žehrovského klubu. A kruh se uzavřel…
Oba muži, tedy Míla Modr a Jaroslav Vyšín potřebovali veškerou tu podívanou vtěsnat do dvou výstavních místností. Byl to úkol nelehký, protože obě místnosti pro výstavu jsou, z hlediska aranžérského umění, opravu těžký oříšek. Řečeno lidově, je to samý růžek. Přesto je výstava přehledná, a to co bylo potřeba do místností vtěsnat, se tam vešlo.
Abych vás dále nenapínal, začnu tím, co je mi nejbližší, to jsou letecké modely. Výčet modelů nemá cenu prezentovat, ale řekněme, že můžete spatřit průřez mnoha leteckými disciplínami. Počínaje historiky, které dodal Jarda Drnec, přes volné modely svazových kategorií, které vystavuje Pepa Kubeš, Zdeněk Cinert, Michal Kohutič, Pavel Holzl, přes pokojáky Pepíka Kubeše až po RC modely například od Vaška Štastného, Jiřího Bartoše a dalších.
Modely jsou zavěšené i u stropu, například model P30 postavený Jirkou Kalinou, který nyní provozuje Pepík Kubeš.
Ale nebudu tady popisovat všechny vystavené modely, to byste na výstavu již nemuseli jezdit. Ve vitrínách pak naleznete modely jiné. Například papírové. Jde v mnoha případech o modely vozů, ale i letadel.
U některých se nechce věřit, že jsou z papíru, jako tato Tatra 111 od Petra Veselého.
I železniční modeláři zde mají dvě kolejiště, jedno dokonce provozní. Když jsem vešel do místnosti, právě kolem projížděl Sergej ve velikosti H0.
Samotné kolejiště je pak pěkně vyvedenou diorámou. Dospělec žasne nad detaily a dětská duše je potěšena jezdící mašinkou.
Co se diorám týká, jsou zde zobrazena různá témata, některá opravdu nejsou až tak veselá. Například tato nazvaná Auschwitz v měřítku 1:35 od Jiřího Pocha.
Nebo apokalyptická Covid-19 od stejného autora. Jenom se to nedalo dobře nafotit, protože ve skleněné vitríně se odrážela okna a další exponáty.
Práce plastikových modelářů je fascinující a jejich diorámy mohou být neuvěřitelně věrné. Takže ještě poslední výjev a jdeme dál.
Jak jsem již vzpomínal, výstava zahrnuje i lodní modelářství, které je organizované pod LMK Kladno. Takže zde naleznete i plovoucí modely, například Jiřího Řezníčka, ne zrovna malý a skladný, model kolesového parníku Vltava. Krásná klasika.
Sběratelství je zde zastoupené sbírkou autobusů. Kdo by nezavzpomínal na ježdění v Erťáku či Ešemce? Sbírka pana Josefa Nováka vám takové vzpomínání umožní.
Celá výstava je pak doplněna panely s fotografiemi.
A to nejen z nedávných akcí, ale i z minulosti.
Ještě se zmíním o interaktivní části výstavy. Na obrazovce se můžete seznámit s akcemi kladenského klubu a nebo se, v přestávce mezi promítáním, pokochat leteckými pohledy na Čechy. Hrad Házmburk je moje srdcovka 😊 Také jsem jej viděl takto z nadhledu, ale v zimě.
Kdybych měl jednoduše shrnout co jsem viděl, řekl bych, že je to výstava, která potěší velké i malé, kluky a holky. Když se z blízka díváte na exponáty, napadá vás klasická věta: „To muselo dát práce, a přitom je to taková blbost…“ Ale to vy všichni jistě znáte.
Ještě se zmíním o drobnosti – nad pokladnou je obrazovka, kde se online promítá, co se děje na krmítku v muzejní zahradě.
Pokud máte čas, podívejte se do Sládečkova Muzea v Kladně. Máte možnost do 12.3.2023, kdy modelářská výstava končí.
Jirka Hloušek
Zde jsou fotografie Michala Kohutiče z vernisáže výstavy